Przejdź do treści

Nowa siedziba DPS nr 1 oddana do użytku

Zdjęcie-pokój dzienny w DPS nr 1 w Poznaniu

Pracownie tematyczne, kinokawiarnia, dostęp do internetu, przestronne pomieszczenia, przystosowanie do osób z niepełnosprawnościami. Do użytku oddany został nowy budynek Domu Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu.

Działający od 1967 roku ośrodek swoją dotychczasową siedzibę miał przy ulicy Bukowskiej, niestety pensjonariusze musieli mierzyć się z licznymi niedogodnościami: ciasnotą, wąskimi i krętymi korytarzami a także ogólnym złym stanem budynku. Celem stworzenia seniorom lepszych warunków podjęto decyzję o budowie nowego obiektu przy ulicy Żołnierzy Wyklętych 26 na Strzeszynie, który wkrótce stanie się przystanią dla około stu osób.

Obiekt jest bardzo przestronny: posiada pokoje jednoosobowe o powierzchni odpowiednio 20 i 28 metrów. Wszystkie wyposażone są w łazienkę, radiowęzeł, dostęp do internetu, balkon lub wyjście na taras, a także system alarmowy, umożliwiający szybkie wezwanie pomocy. Do dyspozycji mieszkańców są także kinokawiarnia, pracownie tematyczne, kaplica, pokoje gościnne gabinet pomocy doraźnej oraz olbrzymi teren zielony z siłownią zewnętrzną i ścieżką sensoryczną.

Jak podkreśla szefujący ośrodkowi Marek Grzegorzewski, w DPS zastosowane zostało bardzo nowoczesne rozwiązanie, jakim są tzw. familie w które pogrupowane są pomieszczenia. Każda z nich oznaczona jest innym kolorem, co ułatwi mieszkańcom orientację w przestrzeni ośrodka, składa się z jedno- i dwuosobowych pokojów przeznaczonych dla maksymalnie 15 osób, jadalni, aneksu kuchennego oraz pokoju dziennego, co zapewnić ma przyjazną , rodzinną atmosferę. Niewątpliwą zaletą jest też przystosowanie DPS do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz stosunkowo łatwy dojazd do niego.

Inwestycję udało się zrealizować kilkadziesiąt dni przed terminem. Nowoczesne rozwiązania, jakie zastosowano w nowym obiekcie sprawiły, iż Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak nawał go „budynkiem na miarę XXI wieku”.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz