Wojciech Sawicki, pokazujący życie z niepełnosprawnością autor bloga Life on Wheelz przypomniał niedawno, że w lipcu obchodzimy Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności.
Dzień Dumy z Niepełnosprawności po raz pierwszy celebrowany był prawie 33 lata temu, w październiku 1990 roku w Bostonie w Stanach Zjednoczonych. Jego świętowanie miało na celu nie tylko uhonorowanie osób, które przez lata walczyły o prawa osób o ograniczonej sprawności.
Chciano również pokazać, że niepełnosprawność należy postrzegać jako coś zwykłego, normalnego, nie zaś jako przypadłość, której należy się wstydzić, a osoby mierzące się z nią izolować od społeczeństwa. Obecnie, od 2015 roku w lipcu obchodzony jest Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności.
Obok zamieszczonej na blogu fotografii mający dystrofię Duchenne’a Sawicki napisał:
– W rękach trzymam Flagę Dumy z Niepełnosprawności (Disability Pride Flag). Jej kolory odzwierciedlają całe spektrum niepełnosprawności i są celowo mniej intensywne, by były przyjazne dla osób neuroróżnorodnych. Piękna, prawda?
Flaga Dumy z Niepełnosprawności ustanowiona została w 2021 roku. Jej kolory symbolizują konkretne typy niepełnosprawności:
- czerwony – niepełnosprawność fizyczną
- zielony – sensoryczną
- biały – niezdiagnozowaną
- żółty – rozwojową
- niebieski – psychiczną
Autor bloga Life on Wheelz zaproponował, by obchody Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności zainicjowane zostały w naszym kraju. Towarzyszyć im miałyby manifestacje, konferencje oraz debaty w mediach na temat wykluczenia, stereotypów dotyczących osób o ograniczonej sprawności, ich akceptacji oraz włączaniu w życie społeczeństwa i aktywizacji zawodowej.
Podkreślił przy tym, że na świecie żyje 1,3 miliarda osób z niepełnosprawnościami, czyli co szósta osoba na świecie. To jak wskazują statystyki, aż 15 proc. ludności świata. Na koniec bloger zachęcił czytelników do promocji obchodów Miesiąca Dumy z Niepełnosprawności poprzez udostępnianie napisanego wcześniej przez niego samego posta.
Dlaczego Miesiącem Dumy z Niepełnosprawności jest właśnie lipiec? Otóż 26 lipca 1990 roku podpisana została ustawa o Amerykanach z niepełnosprawnościami (American With Disabilities Act, ADA). Akt ten zakazywał dyskryminacji osób z niepełnosprawnością. Zgodnie z ustawą dla osób z niepełnosprawnościami dostępne miały stać się rynek pracy, transport publiczny czy usługi państwowe i samorządowe.
Kilka miesięcy przed podpisaniem aktu przez ówczesnego prezydenta George’a Busha seniora, 12 marca 1990 roku ponad tysiąc aktywistów przemaszerowało pod Kapitol, by wymusić na przedstawicielach Kongresu przegłosowanie aktu. 60-ciu z nich w ramach protestu porzuciło kule oraz wózki inwalidzkie i przeczołgało się po schodach Kapitolu. Wśród demonstrantów była posiadająca niepełnosprawność mała, zaledwie 8-letnia dziewczynka Jennifer Keelan-Chaffins. Demonstrację nazwano potem „Czołganiem się na Kapitol”.
Opracowano na podstawie: Lipiec Miesiącem Dumy z Niepełnosprawności. „Dlaczego mielibyśmy się wstydzić, ukrywać?” Miesiąc Dumy z Niepełnosprawności – lipiec. Dlaczego mielibyśmy się wstydzić, ukrywać? – Wojtek Sawicki – TVN24
Dla rządu nasze potrzeby są niewidoczne. Bunt jest naszym obowiązkiem. Manifest osób z niepełno sprawnościami http://codziennikfeministyczny.pl/bunt-jest-naszym-obowiazkiem-manifest/
Są z siebie dumni i mają flagę. Czy wiesz, co oznaczają kolory? Są z siebie dumni i mają flagę. Czy wiesz, co oznaczają kolory? – Noizz