Sejm przyjął ustawę wprowadzającą opodatkowanie funduszy zbieranych za pośrednictwem zbiórek społecznościowych.
Należy przy tym zaakcentować, że modyfikacje nie dotyczą opodatkowania organizacji społecznych. W grę wchodzi natomiast podatek, który musiałyby opłacić osoby fizyczne prowadzące zrzutki na swoje cele (crowdfunding).
– Proponowane zmiany będą miały (…) wpływ na setki tysięcy osób potrzebujących pomocy– czytamy na stronie www.ngo.pl.
Forum Darczyńców w Polsce poinformowało o przyjętych przez Sejm wprowadzanych zasadach opodatkowania darowizn oraz zwróciło się o wycofanie tych zmian.
Premier i inni politycy PiS zaczęli dystansować się wobec opisywanego problemu już w środę po artykule w Dzienniku Gazecie Prawnej. W piątkowym wywiadzie dla Interii premier zaznaczył w odpowiedzi na pytanie dziennikarza:
Temat zbiórek i podatku od darowizn jest zamknięty?
– Wracamy do przepisów przychylnych osobom przekazującym i otrzymującym środki. Bardzo często w morzu dobrych intencji pojawiają się błędy. I tak było tym razem. Wydałem już dyspozycje Ministerstwu Finansów. Działalność charytatywna, wspieranie innych to niezwykle ważne wartości społeczne.
Dzisiaj, tj. 7 lutego projektem zmian w tym zakresie ma zająć się Senat i uprzedzono, że senatorowie PiS zgłoszą poprawkę polegającą na wykreśleniu z ustawy przepisów nakładających podatek od zbiórek społecznościowych.
Zbiórki społecznościowe polegają na tym, że wiele osób wspiera finansowo wybrany cel w formie indywidualnych wpłat. Zbiórki tego typu nie zawsze mają związek z działalnością pożytku publicznego, ale często ich celem jest pomoc osobom w dramatycznych sytuacjach życiowych związanych np. z chorobą, warunkami mieszkaniowymi lub dotkniętych katastrofą naturalną. W wielu przypadkach środki zebrane w ten sposób stanowią jedyną możliwość opłacenia usług medycznych, które nie są finansowane w ramach systemu ochrony zdrowia. Proponowane zmiany będą miały zatem wpływ na setki tysięcy osób potrzebujących pomocy.
Wyrażamy sprzeciw,wobec tego, że tak istotna zmiana nie była przedmiotem konsultacji społecznych (została dodana w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie), a na oficjalnych stronach sejmowych brakuje informacji o jej przyczynach i skutkach. Dodatkowo stoi ona w sprzeczności z celem projektu, którym miało być zmniejszenie obciążeń podatkowych.Apelujemy o zmianę art. 5 pkt 2 projektuoraz aby potencjalne zmiany dotyczące zbiórek społecznościowych zostały skonsultowane ze środowiskiem osób korzystających ze zbiórek oraz z organizacjami społecznymi, w szczególności tymi, które specjalizują się w pomocy indywidualnej. Konsultacje powinny trwać odpowiednio długo, aby można było określić potrzeby tej grupy i jej obawy oraz wspólnie wypracować odpowiednie rozwiązanie – wskazuje treść apelu wystosowanego przez Forum Darczyńców w Polsce.
Zmiany szkodzą naturalnemu odruchowi niesienia pomocy i miejmy nadzieję, że nie zostaną wprowadzone. Nie opodatkowuje się dobrego serca!