Autor: Tomasz Wojczak
W całej Polsce realizowana jest kampania społeczna zatytułowana „Nie mówię, ale mam dużo do powiedzenia”.
W naszym kraju około 380 tysięcy ludzi nie może skutecznie komunikować za pomocą mowy. Są wśród nich zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Powody problemów z porozumiewaniem się są bardzo zróżnicowane – od wrodzonych schorzeń neurologicznych, poprzez choroby neurodegeneracyjne, aż po udary.
Osoby, które nie potrafią komunikować swoich myśli i potrzeb narażone są na społeczną alienację. W webinarach, które opracowano w ramach kampanii można znaleźć konkretne podpowiedzi dotyczące tego jak zapobiec społecznej ekskluzji osób niemówiących. W webinariach można znaleźć wskazówki odnoszące się do tego, jak wspomagać osoby nie komunikujące się za pomocą mowy. Dzięki podpowiedziom zwartym w webinarach można umożliwić osobom niemówiącym wyrażenie swoich potrzeb. Dzięki temu ludzie ci poczują się usłyszani.
Możliwość porozumiewania się i komunikowanie swoich potrzeb to podstawowe prawo człowieka. Z tego powodu żadna osoba nie powinna udowadniać, że na to prawo zasługuje. Każdy człowiek, który nie posługuje się mową powinien mieć możliwość dostępu do narzędzi, które pozwolą mu komunikować się. Z tego powodu twórcy omawianej kampanii społecznej przygotowali materiały z kluczowymi wskazówkami jak wspierać umiejętność komunikowania się osób nie posługujących się mową.
Osoby nie komunikujące się za pomocą mowy mają wiele do powiedzenia i mogą rozmawiać dzięki komunikacji wspomagającej i alternatywnej (AAC).
Bliższe informacje o omawianej kampanii społecznej i udostępnione przez jej organizatorów webinary i materiały dostępne są na stronie, która otworzy się po kliknięciu w poniższy link: https://www.niemowieale.pl/.