Przejdź do treści

Napij się kawy w stawiającej na inkluzję kawiarni

Działalność w Warszawie rozpoczęło nowe miejsce, w którym pracę znalazły osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.Zespół kawiarni toMy serwuje specjały na własnoręcznie wykonanej z ceramiki zastawie.

Tutaj można zjeść z talerza, który sama zrobiłam, wyborne ciacho. Polecam szczególnie bajaderkę. Warto też, żeby ludzie spróbowali naszych serników i kawy, żeby siły nabrali – zachęca do odwiedzenia Kawiarni toMy Kinga, ceramiczka z pracowni prowadzonej przez Fundację Leny Grochowskiej.

toMy to trzecia już tego typu kawiarnia, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami. To też miejsce, z którego trudno wyjść z pustym brzuchem, bo na klientów czekają między innymi rzemieślnicze wypieki i przepyszna kawa – czytamy na portalu www.niepelnosprawni.pl.

Kinga jako jedna z grona osób z niepełnosprawnością, zatrudnienie rozpoczęła w pracowniach prowadzonych przez Fundację Leny Grochowskiej. Fundacja prowadzi między innymi pracownie ceramiczne i cukierniczo-piekarnicze, ale też kawiarnię.

Kawiarnia toMyzostała otwarta dla gości z końcem września. Jej siedziba mieści się przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Sam pomysł na kawiarnię nie jest pierwszy. Podobną inkluzywną przestrzeń znajdziemy również w Gdańsku i Siedlcach.

Twórcom idei od samego początku towarzyszyła chęć włączania osób z niepełnosprawnością w życie społeczne i zawodowe, chcieli oni, by cel ten był zawsze najistotniejszy.

Stąd pomysł na rozszerzenie naszej aktywności o gastronomię – tłumaczy Aneta Żochowska, dyrektorka Fundacji Leny Grochowskiej.

Gastronomia daje nam większe możliwości rozwoju. Sam sklep przyciągnie mniej osób niż kawiarnia. Poza tym w sklepie z produkowaną przez nas ceramiką zatrudnilibyśmy najwyżej 5 osób. Tu mamy ich już 16 – podsumowuje.

Wśród pracowników nowo działającej kawiarni znajdują się osoby z rozmaitymi typami niepełnosprawności, na przykład: zespołem Downa, mózgowym porażeniem dziecięcym ispektrum autyzmu. Większość z nich podjęła wyzwanie zawodowe pierwszy raz w życiu.

Trzy tygodnie przed otwarciem kawiarni zaprosiliśmy mieszkańców Warszawy, którzy byliby zainteresowani pracą w naszej kawiarni. Przyszło 29 osób, 16 z nich rozpoczęło niedawno staż. Z czasem będą do nich dołączać kolejne – akcentuje Aneta Żochowska.

Kawiarnia może poszczycić się szerokim menu, na które składają się pieczywo oraz słodkie wypieki powstające w pracowni piekarniczo-cukierniczej prowadzonej przez Fundację na warszawskim Ursynowie.

To dobrze, bo klienci mogą mieć pewność, że rekomendowane przez Kingę serniki i bajaderki będą wykonane z najwyższej jakości składników i bardzo starannie, od serca.

W lokalu znalazła się także przestrzeń dla fachowej pracowni ceramicznej. To w niej pracownicy z niepełnosprawnością wykonują unikalne kubki, talerze, patery, a pasja i zaangażowanie rzemieślników sprawia, że ostatecznie z gliny powstają małe arcydzieła. W pracowni organizowane będą również warsztaty ceramiczne, współprowadzone przez utalentowanych artystów z niepełnosprawnością.

Nauczyliśmy się tego, by cały czas rozszerzać naszą ofertę, ale też zachęcać większą grupę klientów do odwiedzin. Chcemy pozyskać też klienta biznesowego, który mógłby zorganizować w naszych progach spotkanie biznesowe czy lunch. Chodzi tutaj głównie o to, by prócz wydarzeń kulturalnych czy artystycznych odbywały się także spotkania ludzi ze świata biznesu, którzy po prostu zostawią u nas datki – zauważa Aneta Żochowska

Naszą misją jest budowanie świadomości konsumenckiej. Zależy nam, by ludzie rozumieli, że kupując kawę u nas, a nie w sieciowej kawiarni, dokładają swoją cegiełkę do współtworzenia dobrej inicjatywy – podkreśla.

– Gdy zaczynali pracować z osobami z niepełnosprawnością jednym z ich założeń było stworzenie miejsc pracy, które pozwolą osobom wykluczonym stawać się, choć częściowo, niezależnymi.

Kolejnym istotnym założeniem i celem fundacji od początku miało być zabezpieczenie przyszłości osób z niepełnosprawnością. I właśnie temu ma służyć powstająca w Wólce Konopnej pod Siedlcami EkoFarma, na której znajdą się nie tylko miejsca pracy, lecz także 7 mieszkań chronionych, w których osoby z niepełnosprawnością będą mogły przy wsparciu asystentów prowadzić samodzielne życie – zapowiada Dyrektorka Fundacji.

W imieniu całego zespołu kawiarni toMy zachęcamy do odwiedzin Warszawiaków i turystów. Skosztujcie pysznych ciast i napijcie się aromatycznej kawy!

Lokal znajduje się przy Al. Jerozolimskich 42 w Warszawie.

Dodaj komentarz