Głównym pomysłodawcą akcji „Milion Swingów dla Autyzmu” jest instruktor Strong First Polska – Marcin Kil.
Marcin Kil to osoba znana w środowisku osób ze spektrum autyzmu, m.in. ze wsparcia jakiego udzielił organizacji Kettlebells for Autism Do tego działania na rzecz osób z autyzmem był dla niego, jego siostrzeniec dotknięty autyzmem – Tobiasz.
W 2014 roku w Zielonej Górze w klubie Iron Church ,odbyła się pierwsza edycja tego wydarzania. Jej przeprowadzenie stało się możliwe dzięki rozmowom i uzgodnieniom pomysłodawcy akcji z szefem Centrum Kettlebell Polska – Dariuszem Walusiem i prezesem Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” – Sebastianem Cycułą, Od początku organizatorzy akcji obrali sobie za cel poszerzenie wiedzy w społeczeństwie na temat autyzmu.
Na pierwszym wydarzeniu, które dało początek ogólnopolskiej akcji w zielonogórskim klubie Iron Church pojawiło się niewiele osób. Zostało wykonanych jedynie 10 040 swingów. W trakcie wydarzenia można było porozmawiać zarówno z terapeutkami ze Stowarzyszenia „Dalej Razem”, jak i z rodzicami dzieci ze spektrum autyzmu.
Począwszy od drugiej edycji akcji, patronat honorowy nad jej przeprowadzeniem objęła Fundacja Start-Sport. Ambasadorem wydarzenia został strongman Tyberiusz Kowalczyk. W 2015 roku w Zielonej Górze wykonano 62 000 swingów!
W 2016 roku do Zielonej Góry dołączyły inne miasta – m.in. Wrocław, Lublin, Lubin, Bytom, Kraków, Bielsko-Biała. 2 kwietnia 2016 uczestnicy akcji w całej Polsce wspólnie wykonali ponad 700 000 swingów.. Każde miasto biorące udział w akcji, cały dochód z imprezy przeznaczyło na wybraną przez siebie organizację zajmującą się osobami ze spektrum autyzmu.
W 2017 roku w całym kraju wykonano 579 193 swingów. Tak, samo jak w 2016, każde miasto dochód z imprezy przeznaczyło na wybraną organizację wspierającą osoby ze spektrum autyzmu.
W 2018, w akcji wzięło udział 11 miast w na terenie całego kraju. Wykonano wspólnie 563 053 swingów. Ambasadorką akcji została Paulina Holtz. W zeszłym roku pobito rekord i wykonano 1 207 636 swingów. Udział w akcji wzięło 17 miast z całej Polski.
Niestety, pomimo tego, że w Poznaniu mamy kilka organizacji działających na rzecz osób ze spektrum autyzmu, stolica Wielkopolski nie brała nigdy udziału w akcji. Czas to nadrobić!
Osoby i kluby sportowe zainteresowane udziałem w akcji proszone są o kontakt z organizatorami: tutaj.