Przejdź do treści

Mamy ustawę dot. zatrudniania osób z niepełnosprawnościami

Zdjęcie, stos dokumentów leżący na biurku.

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej od niedawna jest już dostępny jednolity tekst ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Dokument pociąga za sobą między innymi zmiany przepisów, które są konsekwencją ustaw o aplikacji mObywatel, a także świadczeniu wspierającym.

Ujednolicony tekst ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zawiera zmiany wynikające z nowelizacji Kodeksu pracy czy niektórych innych ustaw z dnia 1 grudnia 2022 r. oraz ustawy z dnia 14 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Opublikowany dokument wskazuje również na modyfikację przepisów wprowadzoną ustawą z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, a także ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel i ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym.

Jednolity tekst uwzględnia nawet poprawki wypływające z przepisów ogłoszonych przed dniem 6 grudnia 2023 r.

Dokument nie obejmuje z kolei niektórych przepisów przejściowych, w tym między innymi art. 67, art. 70 i art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, który dotyczy limitów wydatków budżetu państwa w kwestii zabezpieczenia społecznego.

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych określa też uprawnienia osób, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem oraz powinności pracodawcy zatrudniającego osoby z niepełnosprawnością.

W ustawie zwrócono również uwagę na zasady zwrotu dochodów utraconych przez gminy wskutek zastosowania ustawowych zwolnień podatkowych, rekompensując je.

Pełna treść ustawy opublikowanej 12 stycznia 2024 r. dostępna jest tutaj.

Dodaj komentarz