Autor: Martyna Sergiel
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wraz z Towarzystwem Urbanistów Polskich ogłaszają nabór wniosków do konkursu „Lider Dostępności”.
Konkurs polega na wyróżnieniu twórców obiektów oraz przestrzeni najlepiej przystosowanych do potrzeb wszystkich użytkowników. Nabór zgłoszeń do konkursu potrwa do 21 lutego 2025.
W 10. jubileuszowej edycji konkursu po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda w całkiem nowej kategorii – Koordynatora ds. dostępności. Nagrodę otrzyma osoba lub zespół ludzi, którzy pracują na co dzień na rzecz zapewnienia dostępu do świadczonych przez firmę lub instytucję usług.
Kapituła Konkursu przyzna nagrody w dziewięciu następujących kategoriach (przedrukowuję je ze strony organizatora):
Przestrzeń publiczna – za najlepiej zaprojektowaną lub zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną, otwartą dla społeczności. W tej kategorii oceniane są takie miejsca, jak place, rynki, skwery, bulwary, parki, ogrody, ścieżki dydaktyczne, plaże, place zabaw, tereny rekreacyjne, tereny sportowe, przestrzenie komunikacyjne, transportowe.
Mały obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o jednolitej funkcji i stosunkowo niedużej powierzchni, nie przekraczającej 10 000 m2, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak przedszkola, szkoły, przychodnie rejonowe, apteki, domy kultury, restauracje, obiekty administracji lokalnej, budynki służące do obsługi bankowej, handlu, gastronomii, obsługi pasażerów.
Duży obiekt użyteczności publicznej – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o dużej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są takie obiekty, jak muzea, obiekty sportowe, szpitale, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe, uniwersytety.
Obiekt biurowy/handlowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji biurowej lub handlowej, który wyróżnia się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W tej kategorii oceniane są punkty handlowe oraz obiekty o charakterze biurowym (np. placówki bankowe, biurowce, centra handlowe).
Obiekt mieszkalny/hotelowy – za nowo zrealizowany lub adaptowany obiekt o funkcji mieszkalnej lub hotelowej, który w największym stopniu spełnia wymagania dostępności, lub w którym zostały zrealizowane ciekawe i nowatorskie rozwiązania w zakresie dostępności.
Obiekt zabytkowy – za najlepszą inwestycję związaną z modernizacją budynku zabytkowego, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Koordynator ds. dostępności – nagroda za całokształt pracy dla osób, które odpowiadają za wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do świadczonych przez firmę lub instytucję usług. Nagroda kierowana jest do koordynatorów ds. dostępności, pełnomocników ds. dostępności oraz pełnomocników ds. osób z niepełnosprawnością lub ich zespołów.
Architekt/Urbanista – nagroda za całokształt prac twórczych dla osoby lub firmy, której projekty odznaczają się uwzględnianiem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
GRAND PRIX – nagroda specjalna, przyznawana przez Kapitułę dla wyróżniającej się firmy lub instytucji (niezależnie od kategorii).
W celu wzięcia udziału w konkursie należy zgłosić przestrzeń, obiekt lub kandydata/tkę do nagrody za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej www.niepelnosprawni.pl.
Zgłoszenia do 10. edycji konkursu Lider Dostępności przyjmowane są mailowo: lider@integracja.org.
Termin nadsyłania zgłoszeń zostanie zakończony dnia 21 lutego 2025 roku.
Więcej informacji na stronie: https://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2081899.
Udział w konkursie jest bezpłatny.
Laureatów konkursu poznamy podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim, która odbędzie się w maju, w związku z obchodami Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.