Dnia 05.04.2024 o godz. 18:00 w Dzielnicowym Ośrodku Kultury na Ursynowie przy ul. Kajakowej 12b w Warszawie będzie można uczestniczyć w wystawie fotograficznej Magdaleny Rdest-Nowak pt. „Zobacz więcej. Nigdy nie będziesz sam”.
#ZOBACZWIĘCEJ to w sumie 730 fotografii z dwóch edycji wyjątkowego, ogólnopolskiego projektu fotograficznego o człowieku i targających nim emocjach. Magda Rdest-Nowak ze swoim aparatem fotograficznym podróżowała po Polsce i odwiedziła 24 miasta w całym kraju.
W Dzielnicowym Ośrodku Kultury Ursynów zaprezentowana zostanie instalacja, w której skład wchodzi 59 fotografii uczestników ze stolicy i okolicznych miejscowości.
Bohaterami projektu są osoby walczące z chorobą, niekiedy wykluczone społecznie. Białe koszule to symbol wspomnianego projektu.
Punktem kulminacyjnym wydarzenia ma być oficjalne otwarcie wystawy/instalacji składającej się z 59 zdjęć uczestników projektu #zobaczwięcej.
Na deskach sceny pojawią się niesamowici artyści, uczestnicy projektu #zobaczwięcej oraz telewizyjnego programu„Autentyczni”, znanego z anteny TVN:
- Tomasz Szal – wokal;
- Alexander Hinz – pianino;
- Swoją historię opowie Mateusz Sobański – trener zdrowego stylu życia;
- Gościem specjalnym wydarzenia będzie najstarsza didżejka w Polsce a może i na świecie – DJ Wiki!
-Założyliśmy białe koszule – symbol projektu i w maju wyszliśmy na ulice miast. Opowiedzieliśmy o sobie, podzieliliśmy się swoimi historiami! Nie po to, żebyście poznali nasz ból, z którym się mierzymy, ale po to, żeby dać siłę innym chorym oraz tym, którzy się nie poddają. Motywujemy, niosąc wiarę i nadzieję. Pokazujemy, że się da! Że można! Że warto! – wypowiadają się uczestnicy projektu.
Ta biała koszula to rak, depresja, anoreksja, stwardnienie rozsiane, stany lękowe, ChAD, blizny na ciele i cała reszta, którą każdy z nas dźwiga lub może dźwigać. Często oceniamy człowieka po pozorach, nie zastanawiając się jaką opowieść on w sobie nosi, z jakimi problemami się mierzy.
Projekt ma za zadanie edukować na temat tolerancji, przekazywać energię i emocje. Zachęcać, by patrzeć dalej i zauważać. Program jest o równości, wrażliwości, miłości i radości życia. I o byciu szczęśliwym. To projekt przede wszystkim o szacunku do drugiego człowieka. O dawaniu, rozumieniu i widzeniu, a nie tylko patrzeniu.
Projekt „Zobacz Więcej” to projekt artystyczny, ale też uwrażliwiający społecznie na problem osób przewlekle chorych, znajdujących się w kryzysie zdrowia (także psychicznego)czy z niepełnosprawnościami oraz temat ich funkcjonowania w społeczeństwie i obecności w sferze publicznej, a także na każdym innym polu życia.
Akcja ma z jednej strony pokazać, że choroba nie definiuje człowieka i że poza nią, istnieje on wciąż na przestrzeni wielu innych rzeczywistości. Ma też zwrócić uwagę na to, że są wśród nas osoby, które widzimy na co dzień, ale często nie zdajemy sobie sprawy z problemów, którym muszą one tak dzielnie stawiać czoła.
Bardzo interesująca i potrzebna akcja.
W imieniu organizatorów zachęcamy do udziału w wydarzeniu.