Jaka jest przyjemność z wędrówki po wirtualnych korytarzach galerii sztuki, dla osoby z dysfunkcją wzroku? A może powinniśmy próbować innych kanałów i pomysłów w docieraniu do osób niewidzących? W zalewie materiałów, które pojawiają się w sieci, wciąż brakuje nam uważności na osoby doświadczające niepełnosprawności sensorycznych.
Z potrzeby zmiany tego stanu rzeczy narodził się projekt „Sztuka w ciemno. Cykl zdalnych warsztatów sensualnych” (www.sztukawciemno.pl) realizowany w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.
Dzięki niemu można doświadczyć w nowy sposób trzech zamkowych wystaw: „Nieznany Impresjonizm. Manet, Pisarro i im współcześni”, „Bezwzględne cechy podobieństwa” Izabelli Gustowskiej i „Rassenhygiene” Doroty Nieznalskiej.
Twórcy projektu nie zamierzali konkurować z wizualnością, a jedynie chcieli zastanowić się, czy słuch, dotyk oraz węch i smak, przywoływane w ramach warsztatów, mogą być równie ważnymi elementami artystycznej narracji. Zwracanie w „Sztuce w ciemno” uwagi na audialność pozwoliło dotrzeć do różnych grup osób. Są wśród nich również osoby z dysfunkcjami wzroku.
Centrum Kultury Zamek zaprasza także do wzięcia udziału w dyskusji online 25 listopada o godzinie 18:00 z udziałem osób zaangażowanych w powstawanie „Sztuki w ciemno”: Bartka Lisa, Magdaleny Popławskiej i Magdaleny Skowrońskiej, a także Roberta Więckowskiego z Fundacji „Kultura bez Barier”. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy. Rozmowa będzie dotyczyła włączającego potencjału „edukacji z zasłoniętymi oczami” i próby przekraczania wykluczeń wizualnego świata, podjętej przez twórców projektu.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.