W poznańskim Muzeum Narodowym przy Alejach Karola Marcinkowskiego 9 odbywa się wystawa „Zwierzę przede mną”. Wydarzenie potrwa do 20 sierpnia bieżącego roku.
Wystawa zorganizowana została we współpracy Muzeum z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to pierwsze od czasów wojny tego typu wydarzenie, które przygotowali pracownicy Muzeum wraz ze studentami historii sztuki. Eksponaty pochodzą z zasobów z magazynów dwóch poznańskich instytucji sztuki: Galerii Malarstwa, Plakatu i Rzeźby Muzeum Narodowego oraz Muzeum Sztuk Użytkowych, które mieści się w Zamku Królewskim na Górze Przemysła. O tym, że motywem ikonograficznym ekspozycji będzie obecne od początków istnienia sztuki zwierzę, zadecydowali studenci. Oni też stworzyli scenariusz wystawy.
Tytuł ekspozycji zaczerpnięty został z jednej z prac dwudziestowiecznego filozofa francuskiego Jacques’a Derridy, który zaproponował odrzucenie koncepcji zakładającej bycie człowieka w centrum świata. Jak przyznają organizatorzy wystawy, wizja taka może wzbudzać ciekawość i stać się przyczynkiem żywej dyskusji.
Wystawa obejmuje obiekty z motywami zwierzęcymi z różnych dziedzin sztuki: malarstwa, rzeźby, plakatu czy wreszcie sztuki użytkowej. Unaoczniają znaczenie zwierząt, ich rolę w świecie oraz zachowanie w stosunku do człowieka.
Przyjęta przez młodych adeptów historii sztuki perspektywa zakłada odejście od tradycji zaznaczania nadrzędnej roli człowieka.
Eksponaty tworzące wystawę podzielone są na działy tematyczne koncentrujące się na poszukiwaniu znaczenia zwierząt, konfrontacji z człowiekiem, przyjętej roli oraz współistnienia.
Podczas wystawy osoby niewidome mają możliwość skorzystania z audiodeskrypcji.
Organizatorzy wystawy oferują również szereg wydarzeń towarzyszących ekspozycji.
Oprowadzania kuratorskie odbędą się w dniach:
23 czerwca, piątek, godzina 18.00
2 lipca, niedziela, godzina 12.00
16 lipca, niedziela, godzina 12.00
28 lipca, piątek, godzina 18.00
6 sierpnia, niedziela, godzina 12.00
11 sierpnia, piątek, godzina 18.00
20 sierpnia, niedziela, finisaż wystawy, godzina 12.00
Odwiedzający wystawę będą mogli też wysłuchać ciekawych wykładów.
24 czerwca o godzinie 12.00 wykład zatytułowany „Spotkać zwierzę. Przeżyć sztukę” poprowadzą doktor Dorota Łuczak oraz studentki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu: Marcelina Bobczuk, Monika Czyżniewska i Paula Raszka. Natomiast 1 lipca o godzinie 13.00 odbędzie się wykład profesora Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza doktora habilitowanego Pawła Leszkowicza pod tytułem „Rosa Bonheur – najsławniejsza malarka zwierząt i współczesne animal studies w historii sztuki”.
Wydarzenia towarzyszące ekspozycji to także oferta dla naszych milusińskich. Ciekawe zajęcia poprowadzą pracownicy Muzeum Narodowego w Poznaniu.
21 lipca i 16 sierpnia o godzinie 11.00 w ramach cyklu Wakacje w muzeum odbędzie się spotkanie skierowane do dzieci w wieku od 6 do 10 lat zatytułowane „Super zwierzaki”. Zajęcia poprowadzi Sabina Mayer.
Natomiast zajęcia pod hasłem „Z maluchem” z cyklu Wakacje w muzeum to propozycja dla dzieciaków w wieku od 1,5 roku do 5 lat. Spotkanie odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 11.00. Poprowadzi je Katarzyna Drozdowska-Sawińska.
Wystawę pod kierunkiem profesora Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu doktora habilitowanego Filipa Lipińskiego oraz profesora UAM doktora habilitowanego Pawła Leszkowicza kuratorują studenci Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza: Anna Jackowska, Sebastian Kańczurzewski, Adriana Kiełczewska, Kamila Lange, Paulina Mazurowska, Wiktoria Przydanek, Kornelia Starczewska, Grzegorz Śliwiński i Agata Wawrowska.
Za audiodeskrypcję odpowiada doktor Dorota Łuczak wraz ze studentkami Instytutu Historii Sztuki UAM: Marceliną Bobczuk, Moniką Czyżniewską i Paulą Raszką.
Projekt koordynują Katarzyna Grabowska z Muzeum Narodowego oraz profesor UAM doktor habilitowany Piotr Korduba z Instytutu Historii Sztuki.
Ekspozycję zaaranżował Wojciech Luchowski, a za identyfikację wizualną odpowiedzialna jest Agata Kulczyk.
Dofinansowanie przedsięwzięcia pochodzi ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji tutaj.
Opracowano na podstawie: informacje o wystawie na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu Zwierzę przede mną – Muzeum Narodowe w Poznaniu (mnp.art.pl)