Drodzy Czytelnicy, do 1 października 2023 roku w poznańskim Muzeum Narodowym przy Alejach Marcinkowskiego 1 potrwa wystawa „Idę w świat i trwam. Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”.
Na ekspozycję składają się 34 obrazy tego wybitnego symbolisty. Jak podkreślili jej autorzy, przygotowana naprędce wystawa, prezentuje dzieła Polaka ewakuowane z Ukrainy, a tym samym jest gestem solidarności z narodem ukraińskim i częścią pomocy w ratowaniu dziedzictwa. Jak powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki, obrazy powrócą do Lwowa, gdy będzie można znów bezpiecznie umieścić je w tamtejszej galerii. Zaznaczył także, iż zbiory zgromadzone w poznańskim muzeum i pałacu w Rogalinie stanowią najbogatszą i najbardziej wartościową kolekcję dzieł Malczewskiego. Podczas trwania wystawy zostały one uzupełnione obrazami z lwowskiej instytucji. Organizatorzy wystawy podkreślili, iż dewastacja przez rosyjskiego najeźdźcę dzieł sztuki, świątyń czy miejsc pamięci stanowi pogwałcenie podpisanej w 1954 roku Konwencji o ochronie dóbr kulturalnych w razie konfliktu zbrojnego. Niszczenie obiektów mających znaczenie historyczne i artystyczne zalicza się do zbrodni wojennych, gdyż stanowi krzywdę wyrządzoną całej ludzkości, ponieważ każdy naród ma swój wkład w tworzenie kultury światowej.
Jak mówi kurator wystawy, Malczewski ukazywał w swoich pracach ważne wydarzenia z dziejów Polski, 150 lat temu zadawał sobie pytania, które dziś, w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę są niezwykle aktualne.
Wystawa będzie zatem opowiadała o ulotności dziedzictwa i jego wartości. Przedstawiona zostanie jako opowieść o roli pracownika muzeum i artysty podczas toczących się działań wojennych, solidarności oraz o ratowaniu dóbr kultury. Dzięki ekspozycji poznamy odpowiedzi na pytania, czym jest dziedzictwo a także, jakie obiekty kulturalne i dlaczego należy chronić.
Tytuł wystawy zaczerpnięty został z utworu wybitnego austriackiego poety Rainera Marii Rilkego. Mówi o tym co ulotne i niepewne a także o tym, co ma znaczenie i trwa wiecznie. Drugim wierszem, który spina klamrą narrację ekspozycji jest utwór „Koniec i początek” autorstwa polskiej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla za rok 1996 Wisławy Szymborskiej.
Oprowadzania kuratorskie odbędą się:
15 lipca o godzinie 13.00
29 lipca o godzinie 11.00
5 sierpnia o godzinie 11.00
Kuratorem wystawy jest Paweł Napierała.
Ekspozycję zaaranżował Wojciech Luchowski.
Identyfikację wizualną wystawy zaprojektował Marcin Markowski.
Ceny biletów:
normalny – 20 zł
ulgowy – 13 zł
dla dzieci i młodzieży uczącej się, to jest od 7. do 26. roku życia – 1 zł
Więcej informacji o wystawie znajdziemy tutaj.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wystawie!
Opracowano na podstawie: Informacja o wystawie na stronie Muzeum Narodowego w Poznaniu
Obrazy Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki w poznańskim muzeum https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/obrazy-jacka-malczewskiego-z-lwowskiej-narodowej-galerii-sztuki-w-poznanskim