Od wczoraj, 7 sierpnia br. w Pracowni-Muzeum J. I. Kraszewskiego mieszczącego się przy ulicy Wronieckiej 14 w Poznaniu można podziwiać wystawę poświęconą aktywności społecznej autora „Starej Baśni”. Prezentuje ona w szczególności zaangażowanie pisarza w działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości.
Józef Ignacy Kraszewski był pisarzem, a spod jego pióra powstało ponad 600 książek, w tym 232 powieści, takich jak „Stara baśń” czy „Za Sasów”. Uważa się go za jednego z najbardziej płodnych twórców w polskiej literaturze.
W dorobku Kraszewskiego są powieści społeczne, obyczajowe, ludowe i historyczne. Zawarł w nich portret ówczesnego społeczeństwa oraz polskiej narodowej przeszłości. Po cyklu powieści współczesnych i ludowych ostatni okres twórczości obfitował w powieści historyczne, dotyczące zarówno czasów starożytnych („Rzym za Nerona”), XV wieku („Krzyżacy 1410″), wieku XVIII (trylogia saska oraz późniejsze „Saskie ostatki”), jak i innych, np. „Sto diabłów”, „Macocha”, „Warszawa 1794″.
Za swoje działania pisarz był aresztowany przez carat, a później za tajną współpracę z wywiadem francuskim został osadzony przez władze pruskie w twierdzy w Magdeburgu.
Wystawa będzie otwarta do końca 2019 roku.
Wstęp wolny.
Wystawa jest dostępna także dla osób z niepełnosprawnościami. Ekspozycja znajduje się na parterze i jest dogodny wjazd od ulicy. Wózkowicze dostaną się więc bez problemów.
Opracowano na podstawie:
https://epoznan.pl/rozrywka-wydarzenie-80944
https://dzieje.pl/postacie/jozef-ignacy-kraszewski-1812-1887