Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pomocą swojej strony internetowej podał do publicznej wiadomości wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa”.
Ogólnopolski Konkurs „Kultura Wrażliwa” jest to nowy moduł realizowany w ramach przedsięwzięcia zatytułowanego „Wsparcie inicjatyw”. Celem podstawowym Konkursu jest dofinansowanie sztuki scenicznej, w której tworzeniu biorą osoby ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Przedsięwzięcie ma również za zadanie stworzenie platformy do dyskusji na ważne i istotne społecznie tematy, których centralnym elementem jest problematyka dotycząca niepełnosprawności. Największą wartością Konkursu jest stworzenie osobom o ograniczonej sprawności możliwości prezentacji swojego dorobku artystycznego. Konkurs jest dedykowany promocji talentów artystów z niepełnosprawnościami. Przedsięwzięcie służy również między innymi stworzeniu osobom o szczególnych potrzebach wynikających z niepełnosprawności możliwości ich twórczego rozwoju w obszarze kultury i sztuki oraz szansy na współpracę z profesjonalnymi artystami.
Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa” ma charakter pilotażowy. Nabór projektów i ilość zgłoszeń ukazały ogromne zainteresowanie wsparciem osób z niepełnosprawnościami w obszarze kultury i sztuki. Do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpłynęło łącznie 155 wniosków. Wśród nich znalazły się projekty, które prezentowały mniejsze i większe inicjatywy artystyczne osób o ograniczonej sprawności. Zgłoszone projekty dotyczyły niemal wszystkich dziedzin kultury i sztuki:
- teatru,
- muzyki,
- tańca,
- edukacji kulturalnej,
- działań interdyscyplinarnych, łączących różne obszary kultury i sztuki.
Wśród zgłoszeń nie zabrakło również inicjatyw odnoszących się do tradycji i klasyki literatury. Część wniosków zgłoszonych do Ogólnopolskiego Konkursu „Kultura Wrażliwa” miało nowatorski i eksperymentalny charakter. Ich twórcy chcieli promować innowacyjne metody tworzenia sztuki.
Zgodnie z regulaminem przedsięwzięcia Kapituła Konkursowa oceniła zgłoszone projekty. Dzięki temu wyłoniono 10 projektów rekomendowanych do otrzymania grantów i realizacji. Lista zwycięzców dostępna jest tutaj.