Przejdź do treści

Tu Możesz

Logo Fundacji Kultury bez Barier

Z końcem września z inicjatywy Fundacji Kultura bez Barier zaczęła działać platforma Tu Możesz – jest to interaktywna przestrzeń, w której osoby z dysfunkcjami słuchu dotrą do informacji na temat konkretnych miejsc i wydarzeń kulturalnych, w których dostępna będzie pętla indukcyjna.

 

Rolą tego urządzenia jest wspomaganie słuchu. Korzysta się z niego zarówno w przestrzeniach otwartych, jak i zamkniętych. Niweluje ona szmery i szumy czy gwar zakłócający czystość dźwięku. Najważniejszą funkcją (prócz oczywiście rehabilitacyjnej) takiej pętli, jest często pomijana rola aktywizacji społecznej, ponieważ z pewnością zmniejsza ona wykluczenie i pozwala na aktywność w życiu kulturalnym miasta.

Tu Możesz to nie tylko wykaz pętli, ale również miejsce wymiany wiadomości. Użytkownicy mogą zarówno zgłaszać dostępne lokalizacje czy wydarzenia, jak i informować o problemach z działaniem pętli. Dzięki temu korzystający z bazy mogą na bieżąco weryfikować czy w miejscu, do którego się wybierają jest zainstalowana pętla i czy na pewno działa. Tu Możesz to rozwiązanie, z którego będą mogły skorzystać nie tylko osoby z niepełnosprawnością słuchu, ale również samorządy i jednostki publiczne, instytucje kultury, organizatorzy wydarzeń oraz wszyscy ci, którym zależy na dostępności.

Pętle indukcyjne to nie nowość, ale wciąż nie są standardem wyposażenia. Dodatkowo osoby słabosłyszące często nie wiedzą, że mogą z nich korzystać i gdzie można je znaleźć. Problem stanowią też awarie systemów, które niezgłaszane mogą na długi czas ograniczyć dostępność miejsca. Właśnie te potrzeby zainspirowały nas do stworzenia bazy www.tumozesz.pl .

Osoby z niepełnosprawnością słuchu znajdą tam dostosowane do nich miejsca i wydarzenia, a organizacje wyposażone w pętle dotrą do nich z informacją, że są otwarci i zapewniają im komfortowe warunki wizyty. Bardzo ważną funkcją strony jest też możliwość zgłaszania usterek. Mamy nadzieję, że Tu Możesz w przyszłości stanie się miejscem, gdzie osoby z różnymi potrzebami i niepełnosprawnościami będą mogły sprawdzić dostępność tego, czym są zainteresowane, co znacznie ułatwi im życie – komentuje dla dziennikarzy Anna Żórawska, prezes Fundacji Kultury bez Barier.

Jest to ciekawe i potrzebne rozwiązanie, a ponadto kolejny krok w stronę dostępności i tworzenia bardziej otwartego świata, w którym buduje się mosty i łączy siły na rzecz wspólnego dobra i walki z wykluczeniem.

Projekt na chwilę obecną objął Warszawę, natomiast docelowo ma dotyczyć całej Polski.

Redakcja realizuje zadanie Portal PION.PL – działalność na rzecz dostępności informacji dla osób z niepełnosprawnościami i rozwoju redakcji, finansowane ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030, Priorytet 3. Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. Edycja 2020.