Przejdź do treści

Teatr Pinokio jeszcze bardziej dostępny

Logo Teatru Pinokio

Autor: Martyna Sergiel

Pracownicy teatru Pinokio w Łodzi pilnie obserwują reakcje swojej widowni i reagują na płynące od ludzi z zewnątrz sugestie.

Zwłaszcza, jeśli chodzi o dostępność. Dzięki współpracy z Fundacją t:, wyposażono dwie toalety zgodnie z potrzebami osób z niepełnosprawnościami. Pojawiły się tam komfortki. W przestrzeni instytucji zapewniono też zaopatrzenie w różowe skrzyneczki, a dla opiekunów najmłodszych widzów teatru przygotowany został pokój do przewijania i karmienia niemowląt.

Na potrzebę doposażenia toalet dla osób z niepełnosprawnościami uwagę zwrócili uczestnicy akcji Chmurka #pełnia życia, której inicjatorem była Fundacja Dom w Łodzi.

– W czerwcu pracownicy organizacji przeprowadzili test dostępności nowej siedziby Teatru Pinokio w Łodzi i wyrazili uznanie wobec niewystępowania jakichkolwiek barier architektonicznych. Docenili też wszelkie przygotowane przez nas udogodnienia dla publiczności z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu – tłumaczy na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl Bartosz Kurowski, koordynator ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju Teatru Pinokio w Łodzi.

Zauważyli jednak, że dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia toalet w komfortki, czyli przymocowane do ściany, stabilne leżanki, dzięki którym osoby z niepełnosprawnościami w godny sposób mogą wykonać czynności higieniczne i się przebrać. Postanowiliśmy przychylić się nad tą sugestią – dodaje.

Zlokalizowana na odpowiednim poziomie komfortka jest na tyle wytrzymała, że udźwignie dwie dorosłe osoby. Jednak jej zakup i montaż wiążą się ze sporym wydatkiem finansowym. Tu z pomocą przyszła Fundacja t:, która pozyskała na ten cel zewnętrzną dotację w wysokości 6 tysięcy złotych.

Podczas czerwcowego testowania siedziby teatru, uczestnicy akcji Chmurka #pełnia życia zwrócili też uwagę na konieczność obniżenia włączników światła w łazienkach. Ten postulat także jest realizowany.

Przeprowadzka do nowej siedziby pozbawionej jakichkolwiek barier architektonicznych otworzyła przed nami nowe perspektywy postrzegania dostępności teatru. Zaprojektowaliśmy Pokój Spokój, który służy ludziom z doświadczeniem przez bodźcowania podczas spektaklu czy innych incydentów. Zakupiliśmy pętle indukcyjne i własne urządzenia do audiodeskrypcji, regularnie proponujemy spektakle tłumaczone na polski język migowy – dopowiada Patrycja Terciak, zastępczyni dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi i zauważa, że myślenie o dostępności nie kończy się na widzach. W repertuarze teatru znaleźć można doceniany przez krytyków spektakl „Brzydkie Kaczątko” zrealizowany we współpracy z twórcami z niepełnosprawnościami.

Ale to nie wszystko. W odpowiedzi na zapotrzebowanie widzów, w teatrze pojawiły się właśnie różowe skrzyneczki, w których można znaleźć niezbędne środki toaletowe oraz higieniczne.

Powstał też pokój dla opiekunów najmniejszych widzów, umożliwiający komfortowe przebieranie i karmienie noworodków. Przyjemne wnętrze z wygodnym fotelem z oparciem i podnóżkiem oraz specjalną poduszką do karmienia zostało wyposażone w podstawowe awaryjne akcesoria, przewijak, umywalkę i stolik oraz oświetlenie dające możliwość dostosowania go do własnych potrzeb – od nastrojowego światła lampki do karmienia, po intensywniejsze światło, ułatwiające prace pielęgnacyjne.

Stawianie na dostępność niezaprzeczalnie opłaca się całemu społeczeństwu. Na pewno to zdanie podzielają również pracownicy Teatru Pinokio w Łodzi. Brawo!

Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2461665.

Dodaj komentarz