Przejdź do treści

Sztuka w ciemno

Grafika promująca warsztaty zatytułowane sztuka w ciemno

Autor: Tomasz Wojczak

W sobotę, 10 maja 2025 r. w poznańskim Centrum Kultury Zamek odbędą się warsztaty zatytułowane „Sztuka w ciemno”, które towarzyszą wystawie zatytułowanej „NAJNTISY FOREVER! Popkultura w Polsce lat 90”.

Zajęcia zostaną zrealizowane w ramach autorskiego cyklu edukacji kulturowej. 10 maja bieżącego roku zostaną zrealizowane dwa warsztaty – pierwszy z nich rozpocznie się o godzinie 11:00 a początek drugiego zaplanowano na godzinę 16:00. Wszystkie osoby uczestniczące w zajęciach będą miały zasłonięte oczy i dzięki temu będą doświadczać sztuki poza wzrokowo. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą poznawać artefakty znajdujące się na ekspozycji wyłączenie poprzez odwoływanie się do pozostałych zmysłów, angażując do tego procesu całe swoje ciała, poruszając się przy tym i ekspolrując taktylnie swoje otoczenie. Osoby, które zdecydują się wziąć udział w zajęciach będą słuchały audiodeskrypcji. Uczestniczki i uczestnicy zajęć podzielą się swoimi skojarzeniami, które będą im towarzyszyły przy odkrywaniu różnych warstw dzieł sztuki.

Uwaga! W warsztatach mogą wziąć udział zarówno osoby widzące, jak również i osoby niewidome lub słabowidzące.

Warsztaty odbędą się w Sali Wystaw Centrum Kultury Zamek, które mieści się przy ulicy Święty Marcin 80/82 w Poznaniu.

Wejściówki na zajęcia kosztują 10 złotych.

Harmonogram warsztatów:

  • 10 maja 2025 roku, godzina 11:00. Link do strony, na której można zakupić bilety dostępny jest tutaj,
  • 10 maja 2025 roku, godzina 16:00. Hiperłącze do witryny za pomocą której można nabyć karty wstępu na zajęcia znajduje się tutaj.

Ze strony wydarzenia pozwolę sobie przedrukować sylwetki osób prowadzących zajęcia:

  • Bartek Lis – doktor, socjolog i badacz społeczny, animator kultury i edukator. Autor tekstów, artykułów naukowych i popularyzatorskich. Pomysłodawca i realizator w CK ZAMEK projektów/cyklów edukacyjnych w tym między innymi cyklu „Sztuka w ciemno”. Zajmuje się m.in. edukacją obywatelską, rozwojem publiczności (audience development), tematyką „niewidocznych niepełnosprawności”, „senioralnej zależności”, wykorzystywaniem sztuki w edukacji i praktyce społecznej, udostępnianiem oferty instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Magdalena Skowrońska – historyczka sztuki, psychoterapeutka. W latach 2014–2017 kuratorka programu edukacyjnego w Muzeum Współczesnym Wrocław. W latach 2015–2017 współpracowała z Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w roli wykładowcy na kierunku Mediacja Sztuki. Od 2014 roku, wspólnie z artystką Patrycją Mastej, opracowuje i kuratoruje wystawy interaktywne, w tym wystawy z cyklu „Samoobsługowe Muzeum”. Od 2018 roku działa w duecie projektowo-artystycznym „On Dream”, realizując wystawy poświęcone wielozmysłowemu odbiorowi sztuki. Od 2013 roku prowadzi wraz z Bartkiem Lisem integracyjne warsztaty sensualne. W pracy terapeutycznej integruje psychikę i ciało

Artykuł opracowano na podstawie informacji znalezionych tutaj i tutaj. Grafikę do nagłówka zaczerpnięto z pierwszej z wymienionych witryn.

Dodaj komentarz