Przejdź do treści

Sztuka w ciemno

Plakat promujący projekt Sztuka w ciemno. Cykl zdalnych warsztatów sensualnych

Poznańskie Centrum Kultury Zamek realizuje projekt „Sztuka w ciemno. Cykl zdalnych warsztatów sensualnych”.

Składające się na projekt słuchowiska nie są zwykłymi lekcjami sztuki. Poszczególne elementy składowe „Sztuki w ciemno” są raczej zachętą do tego, by używać dzieła sztuki jako przyczynki do refleksji nad różnymi zjawiskami i problemami społecznymi. Twórcom projektu przyświecała od wieków znana prawda, o tym, że nie trzeba znać się na sztuce, by jej doświadczać i by móc o niej rozmawiać.

 

W projekcie „Sztuka w ciemno” chodzi zatem o indywidualne, jednostkowe sposoby interpretowania sztuki. Cechą wyróżniającą ten projekt na tle innych jest to, że trzeba wyłączyć zmysł wzroku, by móc z niego w pełni skorzystać. Twórcy projektu uważają, że użycie innych zmysłów niż wzrok, może w pomóc dostrzec wątki poruszane przez artystów, które normalnie pozostawałby zakryte. W projekcie „Sztuka w ciemno” uwaga szczególna skupia się na audialności. Pozwala to dotrzeć zarówno do osób zawodowo zainteresowanych sztuką jak i do tych, których interesuje wyłączenie jej odbiór. Chodzi tu zwłaszcza o osoby z dysfunkcjami narządu wzroku. Twórcy projektu nie chcą, aby ich potrzeby i możliwości były pomijane. Zwłaszcza zaś w czasie gdy w dobie pandemii instytucje kultury przenoszą dużą część swej działalności do Internetu.

Ze słuchowisk zrealizowanych w ramach projektu „Sztuka w ciemno” mogą z pożytkiem dla siebie korzystać wszystkie osoby dorosłe zainteresowane dziełami sztuki. Ich wysłuchanie stanowi niezwykle ciekawe doświadczenie.

Słuchowiska powstałe w ramach projektu „Sztuka w ciemno” można wysłuchać tutaj.

Artykuł opracowano na podstawie tekstu dostępnego tutaj.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności