W dniu 26 kwietnia 2024 roku o godzinie 14:00 w siedzibie Uniwersytetu Artystycznego imienia Magdaleny Abakanowicz przy Alei Marcinkowskiego 28 w Poznaniu rozpocznie się panel dyskusyjny zatytułowany „Sztuka dostępna”.
Wydarzenie to towarzyszy wystawie prac studentów UAP, która nosi tytuł „SYNONIMY” i poświęcona jest problematyce neuroróżnorodności we współczesnym świecie. W trakcie panelu omówione zostaną rozmaite aspekty dotyczące dostępności dzieł sztuki we współczesnych instytucjach kultury. Osoby biorące udział w panelu będą mogły dowiedzieć się;
- jak należy opisywać prace artystyczne,
- jak projektować wystawy tak, aby były jak najbardziej dostępne dla wszystkich osób niezależnie od stopnia sprawności,
- jak efektywnie korzystać z narzędzi umożliwiających osobom niepełnosprawnościami dostęp do różnego rodzaju dzieł sztuki,
- jak skutecznie wykorzystywać język migowy i system Braille’a w obszarze prezentowania dzieł sztuki w instytucjach kultury.
Pozwolę sobie przedrukować listę osób, które organizatorzy zaprosili do udziału w dyskusji:
- Adrian Now, autor projektu „W Ciemno„, niewidomy entuzjasta technologii, który udowadnia, że brak wzroku nie stanowi przeszkody w tworzeniu i odbieraniu sztuki,
- Joanna Orsztynowicz, fizjoterapeutka i miłośniczka sportów ekstremalnych, która mimo utraty słuchu od urodzenia, pokazuje, jak pokonywać bariery w umyśle.
- Aleksandra Pyrek, nauczycielka i propagatorka języka migowego, której celem jest zwiększanie świadomości na temat potrzeb osób głuchych.
- Krzysztof Stern, organizator wydarzeń sportowych dla osób z niepełnosprawnościami, trener crossfitu dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Uwaga! Wydarzenie odbędzie się na czwartym piętrze budynku H Uniwersytetu Artystycznego imienia Magdaleny Abakanowicz przy Alei Marcinkowskiego 28 w Poznaniu.