W sobotę, 21 października 2023 roku w piaseczyńskim Centrum Edukacyjno-Multimedialnym przy ulicy Jana Pawła II 55 odbędzie się spotkanie pod hasłem „Sztuka bez barier”.
Obcowanie ze sztuką i kulturą jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb. Wiąże się nie tylko z zabawą i przyjemnością. Jest przede wszystkim jedną z form udziału w życiu społecznym. Dla wielu osób z niepełnosprawnościami terapia poprzez sztukę jest jedną z form rehabilitacji i narzędziem w procesie dążenia do samodzielności. Dzięki sztuce artyści mają możliwość samorealizacji bez względu na stopień sprawności.
Fundacja Integracja zaprasza na wydarzenie, podczas którego próbkę swej twórczości zaprezentują zarówno artyści pełnosprawni, jak i ci z ograniczoną sprawnością. Dzięki ich kreatywności, pasji i bogatej wyobraźni widzowie przeżyją niezapomniane chwile.
Gośćmi spotkania będą malarze, pisarze, muzycy, aktorzy oraz tancerze.
Małgorzata Gawin-Beśka to mieszkanka podwarszawskiego Zalesia Górnego. Z zawodu jest lekarzem radiologiem. W życiu prywatnym spełnia się jako mama dorosłej już córki. Interesuje się malarstwem. Ceni w szczególności impresjonistów. Odkąd Pani Małgorzata z powodu problemów ze zdrowiem musiała porzucić zawód lekarza i przejść na rentę, zaczęła wypełniać sobie wolny czas, malując dla siebie i znajomych. Malarstwo stanowi dla niej również formę terapii.
Pasją Edyty Banasiewicz mieszkającej w niewielkiej miejscowości niedaleko Piaseczna. Przez wiele lat jej zainteresowania obejmowało pisanie wierszy oraz malowanie pastelami. Z czasem z powodu choroby Pani Edyta nie była już w stanie utrzymać w ręku narzędzi pisarskich i malarskich. Wówczas odkryła w sobie kolejną pasję, którą pragnie podzielić się z szerszą publicznością – grafikę komputerową.
Pani Edyta uważa, że w sztuce nie ma podziałów i ograniczeń. Aktywność na polu sztuki to niejedna dziedzina, w której realizuje się Edyta Banasiewicz. Niepełnosprawna artystka działa również aktywnie na rzecz lokalnej społeczności. Świadectwem tego jest mająca na celu likwidację barier architektonicznych i społecznych akcja Piaseczno Bez Barier, którą wymyśliła.
Pasją Łukasza Kowalskiego jest taniec towarzyski, do którego wrócił przed dwoma laty po piętnastoletniej przerwie. Prócz tego Pan Łukasz uwielbia słuchać ciężkiej muzyki. Od 20 lat jest także wiernym kibicem Realu Madryt. Spokój odnajduje, zaczytując się w literaturze społeczno-kulturowej.
Paweł Górski na co dzień pracuje w Centrum Kultury w Piasecznie. Współtworzył grupę „Parasol Poetica. Jest również pomysłodawcą spotkań zwanych Świeczowiskami. Podczas Świeczowisk, jak wskazuje na to sama nazwa, słucha się piosenki literackiej w wykonaniu siedmioosobowego zespołu przy świecach. Pan Paweł śpiewa piosenki autorstwa polskich muzyków: Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Marka Grechuty, Andrzeja Sikorowskiego, Jana Kaczmarka, Jacka Kaczmarskiego, zespołów Stare Dobre Małżeństwo, Pod Budą i wielu innych. Jest także autorem tekstów i muzyki do płyty „Droga”, która ukazała się w 2018 roku.
Teatr „Peronówka” wymyślony przez seniorów z Piaseczna swą działalność zainaugurował jesienią 2018 roku. Dotychczas artyści wystawili ponad 50 przedstawień. Autorkami scenariuszy granych przez teatr Sztuk są Anna Wasilewska, Anna Lorant i Ela Nowińska. Repertuar „Peronówki” odznacza się niezwykłą różnorodnością. Seniorzy z Piaseczna oferują zarówno przedstawienia opowiadające o życiu osób starszych, na przykład Spotkanie po latach, Wspomnienia z wakacji, Dzień z życia emerytki, Zaradna wnuczka czy Zaskakujące wyznanie, oparte na humorystycznych sytuacjach, jak i wieczory poezji, sztuki biograficzne oraz o tematyce edukacyjno-kulturalnej, przykładowo Zasłużony magister Ignacy, Maria Konopnicka – Poetka Ludu, Maria Skłodowska-Curie czy Lidia Wysocka – niezapomniana.
Teatr „Peronówka ma w swojej ofercie także przedstawienia dedykowane najmłodszym. Są to Zaradna wnuczka, Pchła Szachrajka, Ania z Zielonego Wzgórza.
W ubiegłym roku teatr „Peronówka” miał okazję uczestniczyć w III przeglądzie Artystycznym Twórczości Osób starszych zorganizowanym w Warszawie.
Kochani Czytelnicy, jeżeli 21 października ktoś z Was przypadkiem odwiedzi Piaseczno, warto wybrać się do piaseczyńskiego Centrum Edukacyjno-Multimedialnego na to wyjątkowe spotkanie i zapoznać się z twórczością tych wspaniałych artystów!
Opracowano na podstawie: Sztuka bez barier – niepelnosprawni.pl.