Przejdź do treści

Szreniawski Weekend z folklorem

Tancerze w strojach ludowych z grupą dzieci

W najbliższy weekend 31 lipca i 1 sierpnia, w godzinach od 12.00 do 16.00 Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na „Weekend z folklorem”.

Podczas tego wydarzenia edukacyjno-rekreacyjnego przygotowaliśmy moc atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla osób dorosłych – mówi Mariusz Gąszczołowski, główny specjalista ds. promocji i marketingu w placówce ze Szreniawy.

– Dla publiczności dostępne będą pokazy pracy twórców ludowych, rzemieślników oraz pracowników muzeum. Dla najmłodszej widowni przewidziane są warsztaty plastyczne: wykonywanie lalek ze słomy, malowanie ptaszków drewnianych wg wzorów ludowych, lepienie postaci z gliny, warsztaty tkackie oraz wypełnianie kolorowanek. Szczególną atrakcją będą dwa niedzielne występy Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, podczas których publiczność będzie pochłonięta ciekawymi grami i zabawami – dodaje.

Planowany program wydarzenia:
• pokaz pracy kowala (w kuźni na podwórzu folwarcznym)
• warsztaty wiązania lalek ze słomy wraz z pogadanką twórczyni ludowej; wyplecioną lalkę uczestnicy będą mogli zabrać na pamiątkę (w namiocie na placu głównym)
• stanowisko tkackie (w namiocie na placu głównym)
• pokaz pracy powroźnika (pod wiatą na placu głównym); każdy kto wykona linę otrzyma ją w prezencie
• projekcja filmów przedstawiających wesela wiejskie jakie miały miejsce w Szreniawie na przestrzeni lat (w namiocie na placu głównym)
• stanowisko z kolorowankami przedstawiającymi stroje ludowe (w namiocie na placu głównym)
• pokaz pracy rzeźbiarza wraz z warsztatami dla dzieci:
– malowanie drewnianych ptaszków wg wzorów ludowych oraz…
– lepienie postaci z gliny; wykonaną przez siebie pracę dzieci będą mogły zabrać ze sobą (pod wiatami na placu głównym)
• pokaz wykonywania haftu (tylko w sobotę) i zabawek na szydełku (wyłącznie w niedzielę). Całość pod wiatą na placu głównym.
• występy zespołu „Wielkopolanie” (w niedzielę) o godz. 13.00 i 15.00

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz