Przejdź do treści

Spotkania „Ze sztuką na tak” w Galerii „Tak”

Logo Galerii „Tak”

Propozycje cyklicznych spotkań „Ze sztuką na tak” w Galerii „Tak” od 20 lipca do grudnia 2020 roku. Opiekun projektu: Magdalena Kozicka.

Cykl spotkań „Ze sztuką na tak” jest ofertą skierowaną do osób z niepełnosprawnością intelektualną której celem jest zapobieganie wykluczeniu oraz umożliwienie uczestniczenia w życiu kulturalnym i społecznym. Działania proponowane uczestnikom mają przyczynić się do wyzwolenia indywidualnego potencjału przez aktywność twórczą, a także stworzyć możliwość naturalnej potrzeby samorealizacji i komunikacji z otoczeniem.

Do animacji spotkań zostaną poproszeni poznańscy artyści plastycy zajmujący się twórczością indywidualną, edukacją lub (i) arteterapią.

Zajęcia dwugodzinne, cykliczne odbędą się w kameralnych, 4 osobowych grupach 2 razy w tygodniu.

Przewidziana jest także praca w plenerze oraz odwiedzanie wystaw w Muzeum Narodowym.

Uczestnicy podczas spotkań warsztatowych będą zdobywali umiejętności posługiwania się tradycyjnymi technikami rysunku i malarstwa oraz będą tworzyli konteksty do znanych lub poznawanych dzieł sztuki.

Założeniem działań jest otwieranie uczestnika na własną kreatywność w kontakcie z „poznawanym i doświadczanym”; poszukiwanie pomysłów i rozwiązań w wyzwalaniu autoekspresji.

Podsumowaniem wydarzeń będą wystawy prac uczestników w Galerii „tak”.

Zostanie nawiązany i podtrzymany kontakt z osobami niepełnosprawnymi i wcześniej uczestniczącymi w wydarzeniach oraz tymi, które jeszcze nie miały możliwości zaistnieć w określonych okolicznościach. Poprzez kontakt z poznańskimi Warsztatami Terapii Zajęciowej zostaną wyłonione osoby wyrażające potrzebę i zainteresowanie przedstawionymi w propozycji działaniami i aktywnościami kulturalnymi.

Ośrodki poproszone o współpracę: WTZ Przylesie, WTZ Koniczynka, WTZ Krzemień.

Propozycje tematów cyklicznych spotkań w Galerii „Tak” przewidzianych w realizacji do końca 2020 roku.

„Detal ważniejszy od tematu” – tropem symboli w malarstwie renesansu (prace realizowane techniką malarską) – lipiec / sierpień

Tworzymy obrazy jak Arcimboldo. – Portret czy podwójny obraz?” (budowanie kompozycji z wybranych do tematu obiektów – sierpień /wrzesień.

Gdyby drzewa Vlamincka nie były czerwone…” (technika tłustych pasteli, praca w plenerze) – wrzesień / październik

Zabawa konturem i opowieści kapryśnej kreski. – Od rysunku w jaskini do obrazu fowistów” (Kolaż rysunkowy wykorzystujący techniki mieszane – komiks inaczej) październik/listopad

Zachowane zostaną w ramach profilaktyki Covid-19 środki zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń. Spotkania odbędą się w małych grupach stałych uczestników w wyznaczonym terminie i miejscu. Prace realizowane będą przy sztalugach lub stole.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.