Od wielu lat pod koniec miesiąca grudnia grupa przewodników skupionych wokół portalu popoznaniu.pl stara się upamiętniać kolejne rocznice wybuchu Powstania Wielkopolskiego specjalnymi przechadzkami dla mieszkanek i mieszkańców Poznania i przybyłych do stolicy Wielkopolski gości.
Specjalnego spaceru z przewodnikiem nie mogło zabraknąć również i w roku bieżącym. Portal popoznaniu.pl zaprasza na niezwykłą wycieczkę! Przewodnik, w piątek 29 grudnia 2023 roku o godzinie 17:00 przed Ratuszem na Starym Rynku będzie oczekiwał na wszystkie osoby chętne do poznania fragmentu dziejów naszego Miasta związanych z wybuchem największego udanego zrywu niepodległościowego w historii Polski. Zakończenie przechadzki planowane jest również w okolicach poznańskiego Starego Rynku.
Portal popoznaniu.pl zaprasza wszystkich na przechadzkę po teatrze wydarzeń. Uczestnicy odwiedzą kilka miejsc związanych z największym polskim zwycięskim powstaniem. Przewodnik opowie również o mniej znanych wydarzeniach związanych z wielkopolskim zrywem niepodległościowym. Jednym z nich będzie rzadko wspomniany w podręcznikach historii zamach na Ratusz i udział marynarzy w działaniach zbrojnych w trakcie Powstania Wielkopolskiego. Na trasie spaceru nie może zabraknąć najważniejszych miejsc związanych z powstaniem takich jak: słynny Bazar Poznański i plac Wolności. Do osób biorących udział w wycieczce przemówią uczestnicy tych coraz bardziej odległych od nas w czasie wydarzeń poprzez relacje i wspomnienia odczytane przez przewodnika. Wycieczka to doskonała sposobność do tego by w przystępnej formie odświeżyć lub poszerzyć swoją wiedzę o powstaniu wielkopolskim i jego bohaterach.
Uwaga! Spacer odbędzie się w konwencji „free walking tour” – niezależnie od warunków pogodowych i liczby osób biorących udział w przechadzce. Na zakończenie wycieczki można podziękować przewodnikowi napiwkiem.
Gorąco zachęcamy wszystkich Naszych Czytelników do udziału w wycieczce. Wiedza o przeszłości naszego regionu nie tylko pozwala nam zrozumieć lepiej naszą współczesność. Jest to bowiem również fundamentalna kwestia dla budowy naszej tożsamości narodowej i regionalnej. Trzeba pamiętać jednak, że historia zdaniem twórców szkoły Annales – Luciena Febvre’a i Marca Blocha nie jest nauczycielką życia i nie może być jako taka postrzegana. Jest ona jednak być może jednym z najważniejszych składników tego czym byliśmy, jesteśmy i będziemy.