Przejdź do treści

Słynne „Ballady i romanse” Mickiewicza w interpretacji Teatru 21!

Grafika promująca „Libido romantico” – spektakl Teatru 21

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza stały się inspiracją do teatralnego manifestu w wykonaniu Teatru 21.

„Libido romantico” w reżyserii Justyny Wielgus to spektakl opowiadający o sferze miłości, seksualności, niepełnosprawności i społecznym wykluczeniu. Pokazy tej sztuki odbędą się 25-27 czerwca 2022 w Teatrze Studio.

„Libido romantico” to najnowsza premiera Teatru 21 – nagrodzonego Paszportem POLITYKI zespołu teatralnego, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Najnowsza produkcja czerpie teksty z „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, którym dwa wieki temu towarzyszyła atmosfera skandalu i niepokoju społecznego.

Pełne erotyzmu, zmysłowości,szaleństwa kochanków teksty pełniły funkcję emancypacyjną, stając się okrzykiem nowej wrażliwości, znosząc hierarchie klasowe i postulując demokrację uczuć. „Balladami i romansami” Mickiewicz wprowadził nowe, niedopuszczane społecznie obrazy, które uderzyły z całą mocą w mieszczańską pruderyjność.

Czy jego teksty dziś mogą wywołać podobne zaniepokojenie? W „Libido romantico” aktorzy i aktorki,rzucają wyzwanie współczesnemu społeczeństwu.

Osoby z niepełnosprawnością, a szczególnie niepełnosprawnością intelektualną są zaklęte w figurze dziecka, któremu nie daje się prawa nawet pomarzyć o dorosłości. W tym spektaklu pragniemy oddać aktorom i aktorkom Teatru 21 prawo do opowiedzenia o własnych emocjach, pragnieniach z pozycji bohaterów i bohaterek romantycznych anno domini 2022 – komentuje dla portalu www.niepełnosprawni.pl Justyna Lipko-Konieczna, dramaturg „Libido romantico”.

Pokazy spektaklu „Libido romantico” zaplanowane są na 25 czerwca 2022 roku o godz. 15:30, 26 czerwca o godz. 14:00 oraz 27 czerwca o godz. 19:00. Przedstawienie wystawiane jest gościnnie na małej scenie Teatru Studio (Plac Defilad 1, Warszawa). Widzowie sami decydują o tym, ile zapłacą za bilet na to wydarzenie (minimalna kwota to 20 zł). Bilety można kupić na stronie https://teatrstudio.pl/ oraz na miejscu w Teatrze Studio, w godzinach otwarcia kasy (płatność gotówką lub kartą płatniczą).

Wpływy z biletów przeznaczone zostaną na statutową działalność Teatru 21 oraz na remont jego pierwszej siedziby i otwarcie Centrum Sztuki Włączającej. Wydarzenie rekomendowane jest dla widzów od 16 roku życia.

Dodaj komentarz