Halloween to święto, które ponad dwie dekady temu przeniknęło do polskiej popkultury. Z roku na rok jego obchody stają się coraz popularniejsze. Poznajcie historię i tradycję tego święta!
Rodowód obchodzonego 31 października święta, którego dzisiejsza, komercyjna forma kojarzona jest głównie z charakterystycznymi dlań motywami takimi jak duchy, czarownice, czy – przede wszystkim – dynia związany jest z pogańskim świętem Samhain celebrowanym przez Celtów, którzy na przełomie lata i zimy świętowali udane zbiory oraz powrót członków rodzin do domostw.
Przygotowywano się wówczas do zimy, najsroższej z pór roku, która kojarzona była z zimnem, ciemnością i nierzadko głodem.
Samhain wiązał się również z kultem zmarłych. Wierzono, że tego dnia dusze nieżyjących przodków powracają na Ziemię. Celtowie oddawali im wówczas cześć i zapraszali w swoje progi.
Bali się jednak złych duchów. Starano się je odgonić, paląc ogniska, wokół których tańczono tańce śmierci oraz zakładając makabryczne kostiumy. Pogańskie praktyki, w tym obrzędy związane z celebrowaniem końca lata stopniowo zaczęły zanikać z uwagi na coraz silniejszy wpływ religii chrześcijańskiej. Mimo to szczątkowe ich formy obecne były aż do XIX wieku na terytorium Anglii i Irlandii.
W XIX wieku do Stanów Zjednoczonych przybyli irlandzcy imigranci. Przywieźli ze sobą tradycję Halloween.Nazwa Halloween to skrót od „Hallow’s Evening”, czyli nocy poprzedzającej Dzień Wszystkich Świętych. Pierwsza parada z okazji tego święta odbyła się 103 lata temu w Minessocie. Dała ona początek formie Halloween, jaką znamy obecnie.
W połowie ubiegłego stulecia święto to zyskało ogromną popularność. Co roku organizowano parady, w których uczestniczyli mieszkańcy w przebraniach filmowych bohaterów. W tym samym czasie święto dotarło do Europy.
A jakie są ciekawe halloweenowe zwyczaje? Najpopularniejszym z nich jest oczywiście „Trick or treat”-cukierek albo psikus.
31 października dzieciaki mieszkające w okolicy odwiedzają domostwa sąsiadów prosząc o łakocie. Jeśli ich nie otrzymają,mogą zrobić im kawał. Zwyczaj ten jest coraz powszechniejszy również w naszym kraju.
Kolejnym, nieco mniej znanym zwyczajem jest wrzucanie do ognia orzecha włoskiego. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, osoba, która wrzuciła go w płomienie, znajdzie miłość, która zostanie odwzajemniona.
Kolejną popularną tradycją jest apple bobbing, zwany w niektórych krajach duck-apple. To zabawa polegająca na wyłowieniu jabłka z miski pełnej wody bez użycia rąk. Ten, kto wyłowi nieuszkodzony owoc, w kolejnym roku będzie miał szczęście.
Najpopularniejszym symbolem Halloween jest lampion wykonany z dyni. Powszechne są też motywy związane ze zmarłymi: duchy, szkielety, czarownice. Mniej znanymi symbolami tego święta są kukurydziane liście oraz pszeniczne kłosy-na pamiątkę pogańskiego święta Samhain, z którego halloweenowa tradycja się wywodzi.
Halloween, od lat 90. jest świętem coraz chętniej obchodzonym także w naszym kraju. Z tej okazji w wielu miejsca chdominuje kolor czarny i pomarańczowy. W cukierniach sprzedawane są ciastka z halloweenowymi motywami lub wróżbą w środku. Organizowane są również liczne wydarzenia, parady i bale przebierańców. Jakie atrakcje czekają w tym roku na poznaniaków z okazji Halloween?
Zajrzyjcie tutaj!
Jako że Halloween wywodzi się z tradycji pogańskiej, spotyka się z krytyką Kościołów katolickiego, prawosławnego, episkopalnego oraz luterańskiego, które wiążą to święto z kultem szatana, praktykowanym w nocy z 31 października na 1 listopada. Ja jednak nie widzę powodu, by Halloween nie obchodzić. Organizowane z okazji tego święta wydarzenia mogą pomóc spojrzeć na śmierć z innej, nieco weselszej perspektywy oraz stać się odskocznią od codzienności.
Opracowano na podstawie: Halloween. Jaka jest historia tego święta? Zwyczaje, symbole, kontrowersje – WP Wiadomości
https://www.urwis.pl/blog/halloween-historia-tradycje-ciekawostki.