Od niedawna możemy oglądać czwarty sezon serialu „The Crown” na Netflixie. Nowe odcinki jak dotąd okazały się ciekawą kontynuacją fabuły – w sieci zawrzało. Uwagę wielbicieli „Korony” przyciągnął wątek zapomnianych, porzuconych dzieci w rodzinie królewskiej. Dziewczynek z niepełnosprawnością.
Od 15 listopada zainteresowani historią brytyjskiej monarchii mogą śledzić dalsze losy rodziny w czwartym sezonie popularnego serialu „The Crown”.
Oprócz wyjątkowego klimatu produkcji, kostiumów i zawiłości scenariusza jest coś, co szczególnie przyciąga widzów – tajemnice Royal Family.
Tym razem światło dzienne ujrzała sprawa kuzynek królowej Elżbiety II. Siódmy odcinek nowego sezonu „The Crown” przedstawia historię zapomnianych krewnych monarchini: Nerissa i Katherine Bowes-Lyon, córki Fenelli Hepburn-Stuart-Forbes-Trefusis oraz Johna Herbert Bowes-Lyon, czyli brata Królowej Matki, posiadały niepełnosprawność od chwili narodzin.
W czasach młodości Elżbiety istniały jeszcze stereotypy na temat niepełnosprawności. Fakt ten był więc skrzętnie zatajany. Młode dziewczyny były trzymane z dala od świateł jupiterów, a w końcu umieszczone w Royal Earlswood Hospital.
Sprawa zyskała rozgłos parę lat temu w jednym z brytyjskich programów. Przed kamerami pracownice szpitala, w którym znajdowały się kuzynki Elżbiety II w rozmowach z prasą ujawniły, że dzieci były świadome swojego pochodzenia:
Kiedy w telewizji pokazywano Królową albo Królową Matkę, wykonywały one zwykle ukłon – bardzo dostojny i niski. To było bardzo smutne. Bo jakież one miały życie? Nie mówiły, tylko wydawały dźwięki i gestykulowały. Jeśli się je znało, można było zrozumieć, o co im chodzi. W dzisiejszych czasach pewnie zostałyby poddane terapii, dzięki której mogłyby się łatwiej porozumiewać. Rozumiały jednak więcej niż przypuszczano – poinformowała jedna z pielęgniarek w rozmowie z brytyjskimi dziennikarzami.
Dokument zaniepokoił i uraził Elżbietę II.
Serial również ukazuje inną perspektywę. Podobno siostra królowej, Małgorzata, dowiedziała się o istnieniu kuzynek po upływie dłuższego czasu.
Choć serialowa postać, księżniczka Małgorzata podkreśla, jak niegodziwe jest to, co jej rodzina zrobiła z dziewczynkami, w prawdziwym życiu nie ma dowodów na to, że choć raz kontaktowała się z chorymi krewnymi.
Brytyjsko-amerykańska produkcja opowiadająca o losach Elżbiety II swoją premierę miała w listopadzie 2016 roku. Od tego czasu powstały aż 4 sezony serialu. Widzowie mogą w nim poznać nie tylko postać samej królowej, ale też liczne zawirowania i szczegóły dotyczące całej Royal Family.
Serial „The Crown” otrzymał dwa Złote Globy za rok 2016: w kategoriach najlepszy serial dramatyczny oraz najlepsza aktorka serialu dramatycznego (Claire Foy za rolę królowej Elżbiety II). „Koronę” nagrodzono również Emmy w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym (John Lithgow za rolę Winstona Churchill’a) – informuje portal kobieta.pl
Cieszy mnie podjęcie wątku niepełnosprawności w czwartym sezonie „The Crown”. Teraz pozostaje tylko obejrzeć serial, by samemu ocenić efekt nowo powstałej tematyki.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.