Przejdź do treści

Samodzielności Na Tak – kolejne warsztaty plastyczne

Zdjęcie uczestnicy projektu samodzielność na tak w trakcie zajęć arteterapeutycznych

Autor: Tomasz Wojczak

W środę, 13 listopada 2024 r. w Galerii Tak, w ramach projektu Samodzielność Na Tak, odbyły się kolejne warsztaty arteterapeutyczne.

Zajęcia rozpoczęły się punktualnie o godzinie 16:00. Warsztaty prowadziły Panie Magdalena Kozicka, Polina Vasylchuk i wolontariuszka Pani Luiza Szumiło-Walczak. Osoby biorące udział w wydarzeniu miały do wyboru kilka rodzajów prac plastycznych. Jedna z uczestniczek przyozdabiała maskę zaklinacza snów. Kilka osób biorących udział w zajęciach malowało na płótnach. Dwaj uczestnicy stworzyli obrazy, które powstały w wyniku inspiracji wierszem, przeczytanym im przez Panią Luizę. Uczestniczki i uczestnicy spotkania mieli do wyboru profesjonalne farby i palety, kredki, ołówki, pisaki i specjalne flamastry, zawierające farbę, którymi należało wstrząsnąć przed użyciem.

Z prac, które do tej pory namalowały osoby biorące udział w warsztatach powstały książki – jedna z nich, która mi podobała się w sposób szczególny, składała się z wierszy i prac plastycznych nimi inspirowanych.

W trakcie zajęć miała miejsce dyskusja o sztuce pomiędzy Panią Magdaleną a jedną z uczestniczek. Rozmowa dotyczyła twórczości Stasysa Eidrigeviciusa, surrealizmu i dzieł Luciena Freuda. Wspomniany dialog był niezwykle inspirujący. Po wysłuchaniu tej debaty inaczej postrzegam dzieła Stasysa Eidrigeviciusa. Pani Magda pokazując reprodukcje dzieł tego znanego litewskiego artysty pokazała ich poetyckość, zawarte w nich nawiązania do folkloru i grę skojarzeń, która uruchamia się w osobach oglądających jego prace. W trakcie rozmowy Pani Magdalena powiedziała o surrealizmie, że jego siłą jest rozwijanie wyobraźni. Nigdy tak nie myślałem o tym nurcie sztuki zapoczątkowanym w ubiegłym stuleciu, a po przemyśleniu wspomnianego stwierdzenia myślę, że jest ono w stu procentach trafne. Odnośnie Luciena Freuda, Pani Magda omówiła jego niezwykłą zdolność do oddawania psychologicznego stanu portretowanych przez niego osób.

Mój wczorajszy pobyt w Galerii Tak był bardzo udany i inspirujący. Najbardziej ucieszyło mnie to, że wśród osób biorących udział w projekcie wytworzyły się więzi, co pokazuje integracyjny charakter zajęć i wspólnego tworzenia dzieł sztuki przy kawie i herbacie.

Projekt Samodzielność Na Tak jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Dodaj komentarz