Autor: Tomasz Wojczak
W poniedziałek, dnia 2 grudnia 2024 r. w Galerii Tak mieszczącej się przy ulicy Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu odbył się wernisaż prac przygotowanych przez uczestniczki i uczestników warsztatów arteterapeutycznych, które odbywały się w ramach projektu „Samodzielność Na Tak”.
Wydarzenie otworzyła Dorota Borowska, dyrektor Stowarzyszenia Na Tak, która powitała wszystkie osoby zgromadzone w Galerii. Pani dyrektor gratulowała artystom talentu i wytrwałości. Następnie głos zabrał Adam Madejski, koordynator projektu. W swym wystąpieniu przypomniał, że spotkania arteterapeutyczne odbywały się w ramach przedsięwzięcia zatytułowanego Samodzielność Na Tak. Inicjatywa ta nie mogłaby zostać zrealizowana gdyby nie dofinansowanie pochodzące ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którymi dysponował Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Koordynator projektu powitał przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu i wszystkich uczestników. Następnie głos zabrała Magdalena Kozicka, opiekunka Galerii Tak, która podziękowała osobom współprowadzącym zajęcia oraz uczestniczkom i uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Część oficjalną spotkania zakończyły przemówienia osób współprowadzących warsztaty – Poliny Vasylchuk i Luizy Szumiło-Walczak. Pierwsza z nich dziękowała osobom współprowadzącym zajęcia za możliwość rozwoju i to czego się nauczyła, w trakcie prowadzenia arteterapii. Wolontariuszka – Luiza Szumiło-Walczak podziękowała za zaproszenie do realizacji projektu i podkreślała kreatywny charakter tego przedsięwzięcia.
W części artystycznej wernisażu wystąpili Michał Sławski i Luiza Szumiło-Walczak. Muzyk akompaniował wokalistce na gitarze elektrycznej, której brzmienie było delikatnie przesterowane. Występ duetu był niezwykle energetyczny. Artyści wykonali kilka utworów. Do wspólnego wykonania jednej z piosenek włączyły się osoby biorące udział w warsztatach grające na instrumentach, które powstały w trakcie zajęć lub zostały przyniesione przez wokalistkę. W trakcie jednego utworu Pani Luiza nauczyła zgromadzoną w Galerii Tak publiczność refrenu i poprosiła ją o wspólne śpiewanie. Muzyczny recital zakończyła piosenka do której tekst tworzony był na żywo i spontanicznie przez publiczność.
Po zakończeniu występu muzycznego głos zabierały osoby biorące udział w warsztatach i ich rodzice lub opiekunowie. Wzruszające były podziękowania, które otrzymała Magdalena Kozicka. Pani Magda zabrała głos jeszcze raz dziękując wszystkim za obecność i wspólne bycie razem.
Dla uczestniczek i uczestników wernisażu przygotowano słodki poczęstunek i ciepłe napoje.
Wieczór spędzony w Galerii Tak był niezwykle udany. Osoby prowadzące warsztaty dokonały trafnego wyboru prac eksponując te najbardziej udane. Mi osobiście najbardziej podobały się maski, które umieszczono pomysłowo w starych, niewielkich walizkach. Każdej z masek towarzyszył tekst. Ponadto moją uwagę zwróciły kolorowe abstrakcje i stworzone przez osoby biorące udział w warsztatach książki. Składały się one z wierszy i inspirowanych nimi prac plastycznych, które pomysłowo połączono sznurkami.
Projekt Samodzielność Na Tak jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego.