Przejdź do treści

Rusza projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0” kierowany do widzów z niepełnosprawnościami

Grafika promująca projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0” realizowany przez Fundację Kultura bez Barier

Filmy dostępne na najpopularniejszych platformach multimedialnych nie są zazwyczaj w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przed pandemią dla widzów z niepełnosprawnościami organizowane były pokazy filmowe, niestety wprowadzone obostrzenia wstrzymały te potrzebne i ciekawe projekty.

Teraz z nową i ważną inicjatywą wyszła Fundacja Kultura bez Barier, która realizuje projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0”.

Trzeba tutaj koniecznie zaznaczyć, iż odbiór sztuki filmowej przez niewidomych oraz niesłyszących jest wykonalny, a oni sami są często kinomanami i znawcami tej formy kultury.

Aby umożliwić im oglądanie, wystarczy odpowiednio dostosować filmy do ich potrzeb tzn. zapewnić napisy, tłumaczenie na język migowy oraz audiodeskrypcję, czyli dźwiękowy opis tego, co dzieje się na ekranie. Dzięki tym rozwiązaniom osoby, które nie mogą korzystać ze wszystkich zmysłów podczas projekcji mają zagwarantowany pełny dostęp do kultury – czytamy na portalu www.reha-news.pl

Projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0” powstał w celu stworzenia okazji do odbioru sztuki filmowej dla wszystkich, w tym osób z niepełnosprawnościami. Przedsięwzięcie przed pandemią było realizowane stacjonarnie w kinach, ale w odpowiedzi na ich zamknięcie projekcje zostały przeniesione do Internetu, tak aby widzowie niepełnosprawni nie musieli rezygnować z tej przyjemności.

„Przenieśliśmy projekt do Internetu i opracowaliśmy napisy, tłumaczenia oraz audiodeskrypcję, jednak realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania partnerów: M2 Films – dystrybutora filmów, Stowarzyszenia Kin Studyjnych, Kina Elektronik oraz platformy MOJEeKINO, na której pojawiać się będą kolejne produkcje. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas filmy dotrą do jak największego grona zainteresowanych i zapewnią im wspaniałą rozrywkę –

komentuje dla dziennikarzy portalu www.reha-news.pl Anna Żórawska, prezes Fundacji Kultury bez Barier.

Na platformie MOJEeKINO pojawiły się już dwa filmy dla najmłodszych odbiorców: „Mój przyjaciel Ufik” oraz „Munio: Strażnik Księżyca”.

Filmy te posiadają audiodeskrypcję, napisy dla niesłyszących oraz tłumaczenie na polski język migowy. Dla starszych widzów udostępniono pozycje z napisami dla niesłyszących i audiodeskrypcją, takie jak: „Ja Daniel Blake”, „Tully”, „Ghostland” oraz „Sokół z Masłem Orzechowym”.

W najbliższych dniach lista filmów będzie powiększać się o kolejne tytuły. Już w najbliższy piątek obejrzeć będzie można dwa kolejne filmy z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących – „Włoskie wakacje” w reżyserii Jamesa D’Arcy oraz „Green Book” w reżyserii Petera Farrelly’ego – podaje wspomniany portal.

W celu obejrzenia wybranego filmu należy zalogować się na platformie MOJEeKINO.pl, a następnie wybrać interesujący nas seans oraz kino z listy.

Dostęp do filmów jest płatny, ale przygotowano pulę kodów umożliwiających darmowe obejrzenie filmów: „Mój przyjaciel Ufik”, „Munio: Strażnik Księżyca”, „Włoskie wakacje” oraz „Sokół z Masłem Orzechowym”. 

W celu zdobycia kodu wystarczy wysłać wiadomość e-mail z tytułem wybranego seansu na adres rezerwacje@kulturabezbarier.org.

Projekt „Rodzina Kinomaniaków 2.0” Fundacji Kultury bez Barier będzie realizowany do 2022 roku.

Partnerami inicjatywy są: M2 Films – dystrybutor filmów, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Kino Elektronik oraz platforma MOJEeKINO.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, każdy ma ochotę zasiąść pod ciepłym kocem z kubkiem gorącej herbaty i zatopić się w inną, filmową rzeczywistość.

Dobrze, że właśnie dzięki takim inicjatywom nikt nie będzie pozbawiony podobnej formy relaksu.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.