Przejdź do treści

Poznaj historię krakowskiego Zamku Królewskiego dzięki Wawelskiemu Centrum Multimedialnemu

Zdjęcie Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie

Dzięki Wawelskiemu Centrum Multimedialnemu krakowski Wawel mogą zwiedzać osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Centrum to kosztowało 3,3 mln zł.  Znajduje się ono tuż obok strefy, w której mieszczą się kasy biletowe. Jego przestrzeń podzielono na strefy: informacji, promocji, wiedzy, integracji sensorycznej i strefę dla dzieci. Teksty na ekranach są wyświetlane w języku polskim i angielskim.

Osoba korzystająca z wielkoformatowego ekranu informacyjnego może znaleźć na nim drogę od punktu, w którym się znajduje do wybranego celu oraz informacje o wystawach stałych i czasowych, godzinach zwiedzania, cenach biletów, punktach gastronomicznych, toaletach, przechowalniach bagażu.

Na panoramicznym ekranie wielkoformatowym znajdującym się w strefie promocji wyświetlane są krótkie filmy prezentujące historię i piękno Wawelu o każdej porze dnia i roku. W strefie wiedzy, dzięki multimediom można uzyskać wiedzę m.in. o bogactwie zbiorów artystycznych Zamku Królewskiego i pracach konserwatorskich.

Osoby z niepełnosprawnościami, korzystając z multimedialnych ekranów mogą poznać najważniejsze wydarzenia w dziejach Wawelu i informacje z dziedziny kultury i architektury. W Wawelskim Centrum Multimedialnym zainstalowano m. in. takie udogodnienia dla osób o organicznej sprawności jak: system nagłośnienia składający się z głośników kierunkowych i pętli indukcyjnej, ekrany dotykowe, rzeźby i reliefy, a także opisy alfabetem Braille’a.

W strefie dla dzieci ustawiono m. in. interaktywną makietę Wzgórza Wawelskiego angażująca zmysły wzroku, słuchu i dotyku. Jej częścią są gry dostosowane do różnych grup wiekowych.

Urządzenie Wawelskiego Centrum Multimedialnego jest częścią projektu „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.