Każdy bez wyjątku powinien mieć możliwość uczestnictwa w kulturze – tworzenia, pisania, malowania obrazów, śpiewu. Aktywność związana ze sztuką otwiera umysł i rozwija. Pozwala również wyładować emocje.
Niestety, jak donosi raport British Council niepełnosprawność stanowi niekiedy granicę w swobodnym dostępie do kultury, co w dzisiejszych czasach powinno dziwić i wywoływać sprzeciw.
Potwierdzają to sami artyści i pracownicy branży kreatywnej. British Council jest pionierem projektu Europe Beyond Access. Ma on przyczynić się do popularyzacji karier artystów z niepełnosprawnościami na arenie międzynarodowej.
W wyniku współpracy Brytyjskiej Rady, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2019 roku zorganizowana została ogólnopolska konferencja o nazwie: „Sztuka i Niepełnosprawność: przekraczanie granic”.
Podczas wydarzenia dyskutowano nad potencjałem oraz barierami, które te predyspozycje i talenty hamują. Zagadnienia, nad którymi debatowano to między innymi:
Jak zapewnić większe uczestnictwo i decyzyjność artystom i pracownikom z niepełnosprawnością?
Jak wspierać zaangażowanie w kulturę pracowników z niepełnosprawnością?
Jak wspierać artystyczne innowacje wyjątkowych europejskich profesjonalnych artystów z niepełnosprawnością?
Jak formułować politykę kulturalną, by instytucje były zainteresowane zmniejszaniem ograniczeń dostępu dla osób z niepełnosprawnością jako artystów, pracowników sektora i/lub widzów?
Jak zreformować linie budżetowe związane z dostępnością w ramach programu zastępującego Kreatywną Europę na lata 2021-2027?
Jak powinien wyglądać mechanizm finansowania wspierający uczestnictwo w kulturze widzów z potrzebami związanymi z dostępem?
Efektem dyskusji w trakcie trwania konferencji jest obszerny raport zatytułowany: „Artyści z niepełnosprawnością w głównym nurcie kultury i sztuki”
Bardzo cenne jest powstawanie badań i analiz o podobnej tematyce, ponieważ ważne jest stwarzanie przestrzeni do rozwoju w obszarze sztuki wszystkim bez wyjątku, także – a może przede wszystkim – niepełnosprawnym.
Z raportem można zapoznać się tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.