Autor: Martyna Sergiel
Instytut Wzornictwa Przemysłowego od lat konsekwentnie promuje wysokiej klasy wzornictwo, wspierając jednocześnie intensywny rozwój branży projektowej w kraju i poza granicami Polski.
Jedną z jego najistotniejszych przedsięwzięć jest Konkurs Dobry Wzór. W konkursie Jury ocenia produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Po przejściu początkowej kwalifikacji poddaje się je dalszej ocenie. To doskonała okazja do zaprezentowania swoich koncepcji profesjonalnej, interdyscyplinarnej Kapitule, która to zwróci uwagę na innowacyjność, estetykę, funkcjonalność i jakość proponowanych rozwiązań. W gronie ekspertów zasiadają ludzie z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, cenieni projektanci oraz reprezentanci instytucji gospodarczych.
Idąc drogą ciągłego rozwoju branży projektowej, Instytut ulepszył formułę konkursu. W bieżącej odsłonie można zgłaszać się w 14 kategoriach, w tym 3 nowych: Wellness/Beauty, Fashion oraz UX/UI.
Kolejny raz Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyjmuje zgłoszenia także w ramach „Szczęśliwej Trzynastki”. To wyjątkowa kategoria stworzona z myślą o początkujących twórcach i młodych markach, które nie wdrożyły jeszcze swoich projektów do produkcji na masową skalę.
Nagrodą główną w konkursie jest godło Dobry Wzór. Idea towarzysząca temu prestiżowemu wyróżnieniu to przedstawienie polskiego wzornictwa jako zjawiska kształtującego rynek i promowanie najlepszego designu, zarówno wśród specjalistów wewnątrz branży, jak i użytkowników oraz przyszłych klientów.
Przez lata tytuł przyznawany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego otrzymały między innymi: Pesa, Omnires, Lesovik, Kler, Tołpa, Bolesławiec, Paradyż czy Politechnika Warszawska. To tylko niektórzy laureaci, mogący pochwalić się imponującym warsztatem reprezentującym wzornictwo z najwyższej półki.
Finałowe projekty będą prezentowane na wystawie pokonkursowej w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Stworzony zostanie też katalog Finalistów i Laureatów Konkursu Dobry Wzór 2024, który jest dodatkowym źródłem służącym promowaniu nagrodzonych produktów i usług. Jak mówi na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl Michał Bonikowski z komisji konkursowej:
– DOBRY WZÓR jest dla mnie rezultatem połączenia dobrego rzemiosła z innowacją produktową. Dobrze też, gdy produkty rozwiązują problemy, a nie je tworzą – wtedy świat staje się lepszy – skwitował juror.
Organizatorzy zachęcają producentów, projektantów oraz artystów do uczestnictwa w konkursie wzorniczym z najdłuższą tradycją w skali naszego kraju. Na pewno będzie to okazja do zaprezentowania swoich produktów w jednym z najciekawszych miejsc, kolebki współczesnego polskiego designu.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 25 września 2024 roku poprzez formularz konkursowy dostępny na stronie: https://dobrywzor.com.pl/.