Przejdź do treści

Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek

W piątek, 1 grudnia 2023 roku, o godzinie 19:00 poznański Teatr Ósmego Dnia zaprasza na godzinny spektakl zatytułowany „Pentezylea. Rekonstrukcja ciała Amazonek”, który publiczności zaprezentuje duet performatywny „Gruba i Głupia”.

Wydarzenie  to jest  projektem instalacji performatywnej, w której legendarne dzieje tytułowej królowej  zostają  skonfrontowane z  kondycją ludzi  doświadczonych chorobą raka piersi. Opowieść o Pentezylei dotyczy szalonej miłości głównej bohaterki do greckiego wojownika Achillesa. W wyniku serii niefortunnych zdarzeń mityczna postać zginęła tocząc pojedynek z wybrańcem swojego serca. Mit ten ma również inną wersję, w ramach której to doprowadzona do furii bohaterka morduje swojego ukochanego Achillesa, zagryzając go na śmierć. Głównym wrogiem teraźniejszych  Amazonek nie jest jednak żaden grecki wojownik i mityczny bohater, lecz rak piersi – najczęściej występująca wśród kobiet choroba, będąca nowotworem złośliwym. Każdego dnia do walki z tą straszną przypadłością stają tysiące kobiet.

Duet teatralny „Gruba i Głupia” w swym performatywnym spektaklu stara się oddać  głos Amazonkom żyjącym we współczesnym nam świecie, by wraz z nimi współdzielić przestrzeń opowieści. Celem tego przedstawienia  jest stworzenie miejsca zbiorowej energii. Artystki chcą choć na chwilę powołać do życia mikro-społeczność, w której osoby wspierają się nawzajem, przekazując sobie mit i dokonując jego reinterpretacji. Aktorkom  zależy, na tym by o trudnych tematach mówić w niekoniecznie poważny sposób. Członkinie duetu „Gruba i Głupia” w swym przedsięwzięciu niejednokrotnie sięgają po zachowania oznaczające  dystans i poczucie humoru, posiłkując się przy tym częstym przywoływaniem  kultury antycznej, czasem też w jej postaci znanej z popkultury.

„Gruba i Głupia” to duet choreograficzno-dramaturgiczno-reżyserski, który stworzony został przez Dominikę Knapik (Głupią) i Patrycję Kowańską (Grubą). Inicjatywa ta powstała z potrzeby powołania do życia przestrzeni dla niezależnych, bezkompromisowych wypowiedzi twórczych. Komunikaty te poruszają często tematy trudne i niewygodne. Performatywy „Grubej i Głupiej” służą igraniu z teatralnymi konwencjami i dekonstrukcji stereotypów związanych z odczytywaniem politycznego potencjału ciała i płci.

Bilety można nabyć tutaj.

Dodaj komentarz