Przejdź do treści

Orędzie Papieża Franciszka na Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Papież Franciszek wystosował przesłanie, które wydało Biuro Prasowe Watykanu.

List ma być wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami i edukować społeczeństwo w zakresie zwiększenia otwartości wobec tych równoprawnych członków wspólnoty, którzy niekiedy napotykają na zamknięte drzwi.

Osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć takie same prawa, jak inni obywatele.

Niepełnosprawni wciąż czasami traktowani są w społeczeństwie jak ciała obce” – stwierdził Papież Franciszek.

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, a to są bardzo sprzyjające okoliczności, by poruszyć i zaakcentować obecność ludzi z ograniczeniami fizycznymi czy intelektualnymi wśród wszystkich narodów świata.

W komunikacie Głowa Kościoła podkreśliła, że często osoby niepełnosprawne z powodu różnych przeszkód nie mogą czuć się w pełni obywatelami. Były też prawdziwe i gorzkie słowa odnośnie wciąż niestety występującej i żywej dyskryminacji.

Dyskryminacja jest wciąż zbyt obecna na różnych poziomach życia społecznego. Karmi się uprzedzeniami, ignorancją i mentalnością, która nie pojmuje nieocenionej wartości każdej osoby” – mówi Franciszek.

Papież wspomniał, że traktowanie niepełnosprawności jako choroby podsyca stygmatyzację i tworzy bariery społeczne.

Wskazał, że Kościół jest także domem dla niepełnosprawnych, kocha ich i potrzebuje. Podkreślił, że powołaniem każdego chrześcijanina jest przyjaźń z Jezusem, a ta może być również duchowym kluczem do zaakceptowania ograniczeń oraz źródłem radości.

To bardzo ważne, że Papież zwraca uwagę na niepełnosprawnych i podkreśla wagę ich uczestnictwa w życiu społecznym, a przy tym trafia w punkt i nie ukrywa, jaka jest rzeczywistość. Jedynie prawda w tej sytuacji zdaje egzamin, bo potrafi zapoczątkować jakąś zmianę.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.
Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz