Galerie Mazowieckiego Instytutu Kultury mają w planach realizację 16 wydarzeń w Polskim Języku Migowym tłumaczonym na język foniczny. Odbędą się one w ramach cyklu Galerie Bez Barier.
Akcja ma na celu rozszerzenie oferty Galerii Test, Galerii Foksal, Galerii XXI i Galerii Elektor dla osób z zaburzeniami słuchu.Już we wtorek, 7 listopada o godzinie 18:00 w Galerii Foksal przy ulicy Foksal1/4 w Warszawie odbędzie się oprowadzanie po konceptualnej wystawie malarstwa i fotografii Karola Radziszewskiego „Nos w Dupie”. Więcej o wystawie tutaj.
Gości po ekspozycji oprowadzała będzie Jagoda Cerkiewnik. Jest ona osobą niesłyszącą od chwili narodzin. Pomimo niepełnosprawności ukończyła katowicką Akademię Sztuk Pięknych. Sztuka stanowi dla niej sposób na wyrażenie swojej osobowości.
Natomiast w czwartek, 30 listopada również o godzinie 18:00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie prac Joanny Sitarz, Barbary Janczak, Gabrieli Chrabąszcz oraz Natalii Kopytko pod tytułem „Archeologie współczesności” zorganizowanej w warszawskiej Galerii XXI przy ulicy Jana Pawła II 36. Więcej wiadomości na temat wystawy uzyskać można tutaj.
Widzowie oprowadzani będą przez Natalię Siuchtę. Natalia Siuchta jest osobą niesłyszącą i mającą zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Pracuje w charakterze edukatorki, ponadto jest aktywistką i działaczką na rzecz dostępności.
Zajmuje się także sztuką. Tworzy kolaże, rysunki, ilustracje, rzeźby i małą ceramikę. Stoi na stanowisku, że instytucje kultury powinny być coraz bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
Oprowadzanie po wystawach w PJM tłumaczonym na język foniczny to niejedyne udogodnienie dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Odwiedzający ekspozycje będą mogli również skorzystać z pętli indukcyjnej.
W przypadku pytań dotyczących dostępności należy skontaktować się z koordynatorką do spraw dostępności Magdaleną Ptak pod numerem telefonu 601 668 41 lub pod adresem: m.ptak@mik.waw.pl.
Opracowano na podstawie: Galerie Bez Barier. Oprowadzanie po wystawach w PJM – niepelnosprawni.pl.