Przejdź do treści

Nie żyje Halina Bortnowska – społeczniczka i obrończyni praw człowieka

Zdjęcie, Halina Bortnowska

Odeszła do wieczności wybitna filozofka, teolożka i publicystka. Przede wszystkim jednak Halina Bortnowska zapisze się w dziejach jako bezkompromisowa obrończyni praw człowieka.

Halina Bortnowska pełniła w swoim życiu wiele ról.  Była np. działaczką ruchu ekumenicznego i ruchu hospicyjnego, współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

– Mieliśmy zaszczyt w Biurze Rzecznika przez lata blisko z nią współpracować. Zawsze mogliśmy liczyć na jej wsparcie, mądre rady i uczestnictwo w wielu ważnych debatach. Ceniliśmy ją za niezwykłą wrażliwość i konsekwentną postawę wszędzie tam, gdzie trzeba było pomóc słabszym, walczyć o prawa obywatelskie, stawać w obronie człowieczeństwa. Była członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich w latach 2010-2021. Została wyróżniona Odznaką Honorową RPO „Za zasługi dla ochrony praw człowieka” – czytamy na stronie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich Prof. Marcina Wiącka.

Halina Bortnowska przyszła na świat w 1931 roku w Toruniu. Szkołę podstawową ukończyła w 1944 roku w Warszawie. W trakcie Powstania Warszawskiego deportowano ją do niemieckiego obozu pracy. Wiele lat później brała udział w projektach Akcji Znaków Pokuty polegających na porządkowaniu ruin w Polsce (Oświęcim) i Niemczech (Drezno), była animatorką projektów upamiętnienia ofiar getta warszawskiego, Jedwabnego i Srebrenicy.Była również włączona w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

W latach 70. współtworzyła ruch hospicyjny w Polsce i pierwsze polskie hospicjum w Nowej Hucie. Jako wolontariuszka wspierała osoby obłożnie chore. W latach 80. była doradczynią Komisji Robotniczej Hutników w Nowej Hucie i uczestniczyła w I Zjeździe NSZZ „Solidarność”.

Brała udział w ruchu ekumenicznym, w latach 1967-1982 aktywnie uczestniczyła w pracach Światowej Rady Kościołów.

W 1986 roku została członkinią Komitetu Helsińskiego w Polsce. Była współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”.

Odznaczono Ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Niech spoczywa w pokoju. Rodzinie i bliskim Haliny Bortnowskiej nasza redakcja składa głębokie wyrazy współczucia. Cześć Jej pamięci!

Dodaj komentarz