Autor: Martyna Sergiel
Pomysł na projekt animacji kulturalnej dedykowany osobom z niepełnosprawnościami? Nanodźwięki to inicjatywa Emilii Karoliny Sitarz odwołująca się do muzyki współczesnej.
Program skierowany jest do najmłodszych. Pierwsza edycja wspomnianego przedsięwzięcia odbyła się w wakacje. W ramach niej przewidziano specjalne warsztaty z tworzenia partytur graficznych oraz podstawowej gry na fortepianie i sposobów zapisywania dźwięku.
W warsztatach wzięło udział w sumie 21 uczestników. Zostali oni podzieleni na 3 grupy. Każda z grup pracowała pod okiem Emilii Karoliny Sitarz przez 4 dni. W efekcie powstało kilkadziesiąt prac, a każde z dzieci mogło odkryć swoje muzyczne pasje.
– Przez kilka dni uczestnicy poznawali nie tylko fortepian i jego możliwości dźwiękowe, ale przede wszystkim odkrywali to, co gra w ich sercach, tworzyli muzykę jaką chcieliby usłyszeć – zaznacza na łamach www.niepelnosprawni.plEmiliaSitarz.
Projekt uzyskał wsparcie 3 organizacji: Fundacji Akacja, Fundacji Giganci, Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Mary i Max. Partnerami przedsięwzięcia zostali: DK Świt, Dom Otwarty, Arteneum, Integracja.pl, POLMIC.
Druga faza projektu obejmowała wizytę w studiu nagraniowym Polskiego Radia oraz stworzenie powstałych w trakcie warsztatów kompozycji.
Każdy z uczestników brał udział i nadzorował nagranie “swojej” partytury. Egzemplarze płyty trafią do wszystkich zainteresowanych. Będą też swoistą “wizytówką” projektu i pamiątką dla uczestników. Najwspanialsze w partyturach graficznych jest to, że za każdym razem można je zagrać w inny sposób!
One są kluczem do osobistego świata dźwięków, ale za każdym razem może go otworzyć ktoś inny. Na tym polega siła muzyki – te kompozycje zaczną żyć swoim życiem i docierać do następnych słuchaczy.
Wspaniałe jest też to, że każdy kolejny wykonawca może partytury graficzne odczytywać inaczej – mówi Emilia Karolina Sitarz dziennikarzom portalu Niepelnosprawni.pl.
– Ten projekt sprawia, że odkrywamy naszą wrażliwość, uczestnicy czują, że mają siłę sprawczą. Tworzenie muzyki jest aktem magii, powstawania czegoś z niczego i ta sprawczość daje naszym uczestnikom moc. A także możliwość poznania samego siebie jeszcze głębiej – przyjrzenia się sobie i swojej muzycznej wrażliwości. Przez 4 dni pracowaliśmy nad procesem twórczym, poznawaliśmy techniki zapisu, ale też barwy, dźwięki i sposoby gry. Każdy ostatecznie wybierał swoją technikę i ekspresję, miał czas na zastanowienie się i przede wszystkim – na wyobrażenie sobie najpierw dźwięku, na usłyszenie go w środku samego siebie, a potem na znalezienie odpowiedniego zapisu – podkreśla artystka.
A już za parę dni w niedzielę 24 listopada – wielki finał. O godz.12:00 w Galerii Arteneum przy ul. Radzymińskiej 123 w Warszawie specjalny koncert kompozycji uczestników warsztatów w wykonaniu Emilii Karoliny Sitarz połączony z wręczeniem dyplomów, premierą płyty oraz wernisażem wystawy fotograficznej „NANODŹWIĘKI w obiektywie Ani Kłosek”.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, a projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.
W imieniu organizatorów zachęcamy do uczestnictwa.
Opracowano na podstawie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/2456937.