Przejdź do treści

Na poznańskich osiedlach staną książkomaty

Przy poznańskich osiedlach mają stanąć książkomaty. Jest to inicjatywa Biblioteki Raczyńskich we współpracy z partnerem z Norwegii. Miejsca, w których pojawią się urządzenia będą ustalane wspólnie z radami osiedli.

Pierwsze sprzęty mają służyć czytelnikom jeszcze w tym roku.

W stolicy Wielkopolski książkomaty, inaczej niż w innych miastach Polski, nie będą usytuowane przy filiach, tylko w przestrzeniach, gdzie mieszkańcy miasta mają utrudniony dostęp do placówek bibliotecznych.

Pomysł związany z książkomatami inspirowany jest projektem „Sztuczna inteligencja w służbie książki” finansowanego z Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021.

Program ma za zadanie podnieść rozwój czytelnictwa w Polsce, a także umiejętności pracowników bibliotek, którzy wzbogacą swoją wiedzę z zakresu posługiwania się nowymi wynalazkami technologicznymi.

„Program ma wpłynąć pozytywnie na wzrost umiejętności bibliotekarzy i pracowników innych instytucji zajmujących się popularyzacją literatury, poprzez wykorzystanie innowacyjnych metod wyboru i zakupu nowości do bibliotek, katalogowania i udostępniania zasobów bibliotecznych. Kolejnym elementem będzie stworzenie systemu rekomendacji literackich dla czytelników (system będzie wykorzystywać między innymi informacje o wypożyczanych i czytanych książkach)” – czytamy na stronie Miasta Poznania.

Projekt ma też być okazją do zorganizowania festiwalu „Ludzie książki”. Oczywiście, w przypadku, w którym pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju. W planach są bowiem spotkania autorskie, panele i warsztaty. Mają one służyć przyjrzeniu się codziennym obowiązkom ludzi związanych z literaturą – pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, redaktorów, wydawców i krytyków.

Całkowity koszt projektu wynosi blisko 2 mln zł, z czego kwota dofinansowania ze środków Funduszy norweskich i EOG to prawie 1,7 mln zł.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Logo Narodowego Instytutu Wolności

Dodaj komentarz