Kilka dni temu przy Bramie Poznania było bardzo głośno i wesoło. Zakamarki placu przy moście Jordana wypełniła entuzjastyczna muzyka zespołu Siły Specjalne.
Koncert odbył się z audiodeskrypcją za którą odpowiadał Marcin Głowiński.
Dla tych, którzy nie znają opisywanej tutaj inicjatywy warto przytoczyć parę faktów. Zespół składa się z zawodowych muzyków oraz debiutantów na początku drogi scenicznej, w tym osób z niepełnosprawnościami i w kryzysie bezdomności.
Siedemdziesięcioletni debiutant ruchu scenicznego, tańczący wózkowicze, emerytowany strażak – działalność grupy opiera się na przekonaniu, że muzykę tworzyć może każdy, niezależnie od statusu społecznego, stopnia sprawności czy doświadczenia. Zespół występuje na ulicach, w przestrzeniach publicznych i w ośrodkach specjalnych. Zapraszając publikę do wspólnej gry, dąży do budowania poczucia wspólnoty w społeczeństwie.
Wykonawcy zaprezentowali klasyczne utwory, przy których trudno nie poderwać się do tańca.Pomogły w tym instrumenty, z których można było śmiało skorzystać. W przestrzeni nieopodal Bramy Poznania wybrzmiały nuty nostalgicznych piosenek „W domach z betonu” Martyny Jakubowicz, „Bez Ciebie umieram” Kory, skoczna „Baśka” czy niezawodne „Mniej niż zero”, które poniosły publiczność do zabawy.
Myślę, że piosenkarze osiągnęli swój cel – pokazali, że nic tak nie łączy jak muzyka i zbiorowa radość. Do gry włączali się przechodzący piesi, niektórzy przystawali i w skupieniu oraz z uśmiechami na twarzach dawali się ponieść rytmom skocznej melodii.
W evencie nie chodziło wyłącznie o muzykę, a o integrację za jej pośrednictwem. Udział w tym wydarzeniu uświadomił mi, że nuty odśpiewane z pozytywną energią i nieskrywanym zaangażowaniem są językiem uniwersalnym niezależnie od statusu społecznego, fizycznych możliwości czy pochodzenia.
Dużo się mówi aktualnie o różnorodności, która na pewno stanowi bogactwo, jednak mało kto wie jak skutecznie edukować na jej temat, by zysk, jaki osiąga każda wspólnota, był widoczny i nie stał się wyłącznie pustym sloganem bez odbicia w rzeczywistości.
Uważam, że zespół Siły Specjalne odnalazł pewien rodzaj recepty, w jakim kluczu prezentować tę wspomnianą wartość. Tym językiem jest muzyka. Nie od dziś wiadomo, że kiedy szukamy podobieństw i wspólnych doświadczeń, łatwiej o wzajemny szacunek.Muzyka nie wyklucza, a łączy.
Zespół Siły Specjalne działa w ramach Fundacji Nordoff Robbins Polska. Koncert zorganizowany został przez Fundację Nordoff Robbins Polska oraz Bramę Poznania.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury:Kultura – Interwencje. Edycja 2024.