Muzyka niesie ze sobą niepowtarzalne wrażenia. Potrafi zmieniać nastroje, dodaje energii. Czym byłby świat bez muzyki? Jaka byłaby kultura? Z pewnością dużo uboższa.
Z myślą o osobach przez swoją niepełnosprawność pozbawionych pełnego dostępu do dźwięku i oprawy wydawnictw muzycznych – głuchych i niedosłyszących, niewidomych i słabowidzących pasjonatach muzyki powstał Projekt Rock`AD`Roll.
Jest to inicjatywa Fundacji Kultury Bez Barier i chodzi w niej o stworzenie internetowej bazy audiodeskrypcji i tłumaczeń na Polski Język Migowy znanych utworów muzycznych. Dzięki temu przedsięwzięciu niepełnosprawni zyskają pełny dostęp do emocji, jakie niesie ze sobą muzyka – rockowa, jazzowa, bluesowa, właściwie każda.
Osoby z niepełnosprawnością wzroku poznają oprawę wizualną utworów, okładki swoich ulubionych płyt, głusi i niedosłyszący otrzymają tłumaczenie tekstowe, wejście w świat beatu czy atmosfery utworu.
„Muzyka to jeden z kodów kultury, z którego niewidomi i niedowidzący mogą niemal w pełni korzystać. Niestety większość z nich nigdy nie zobaczy okładek ulubionych płyt. A przecież czym byłby świat muzyki bez kultowej grafiki z „The Dark Side of the Moon” Pink Floyd, fotografii z albumu „Abbey Road” The Beatles czy zdjęcia z płyty „Nevermind” Nirvany? Nawet nie chcemy sobie tego wyobrażać. Postanowiliśmy namówić muzyków, dziennikarzy i miłośników szeroko pojętego rocka do wspólnego tworzenia dostępnej bazy okładkowych audiodeskrypcji. Muzyka to także ta część kultury, która jest niezwykle frapująca, ważna dla wielu głuchych i niedosłyszących. Często, choć może wydać się to nieprawdopodobne, słuchają jej dużo i głośno, bardzo głośno, w słuchawkach, przy kolumnach i starają się poczuć jej wibracje, jej rytm. Starają się jak najlepiej poznać ulubione piosenki, śledzą poczynania ulubionych wykonawców. Dzięki tłumaczeniom na PJM dajemy im pełniejszy, bardziej dla nich naturalny dostęp do tekstów, do rytmu, do tego świata” – czytamy na stronie Fundacji Kultury Bez Barier.
Pomysł jest rewelacyjny i na pewno pociągnie za sobą masę emocji, nie tylko muzycznych. Oby więcej takich inicjatyw!
Internetowa baza muzyki Rock`AD`Roll dostępna jest tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.