Żyjemy obecnie w okolicznościach, w których obcowanie z kulturą coraz częściej staje się domeną Internetu, nie ruszając się z kanapy można przyjrzeć się wystawom, obejrzeć zdigitalizowane fotografie, zbiory i eksponaty.
Warto zatem skorzystać z okazji i nie odcinać się intelektualnie od doświadczeń, które ubogacają i świadczą o naszym człowieczeństwie. Potwierdzają one bowiem fakt wspólnotowości, potrzebę tworzenia i zapośredniczenie w historii.
Odnośnie tej ostatniej wcale nie trzeba wybrać się już do stolicy, by móc zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystarczy komputer i szybka sieć.
Wirtualny spacer po budynku Muzeum był pierwszym tego typu projektem w kraju i jak twierdzą niektórzy eksperci – jednym z najnowocześniejszych na świecie. Prace nad przygotowaniem tej cyfrowej platformy zajęły aż dwa lata.
Po wpisaniu w wyszukiwarkę odpowiedniego adresu chętni mogą dosłownie i w przenośni przechadzać się korytarzami muzeum i odwiedzić sale tematyczne poświęcone różnym etapom powstania np. opisy poszczególnych dni, szkice sylwetek uczestników czy organizacji państwa podziemnego.
Na stronie dostępny jest także zbiór archiwalnych fotografii – około 8 tysięcy pozycji, biogramy, kolekcja eksponatów. Jest również możliwość prześledzenia wydarzeń dzień po dniu, dzięki opcji zatytułowanej „Kartki z kalendarza”.
Zbiory cały czas mogą być powiększane. Już teraz jednak podczas wirtualnego spaceru da się zobaczyć wiele ciekawych unikatów, których ze względu na ograniczone miejsce nie można było pokazywać w rzeczywistości.
Głównym motywem na stronie wirtualnego muzeum jest mur z wielkim wyłomem pośrodku. Klikając po nawigacji, przywołujemy kolejne etapy wystawy – opisy poszczególnych dni powstania, sylwetki dowódców i najważniejsze fakty historyczne.
Ważną częścią muzeum jest wirtualny mur pamięci.
Kombatanci, którzy nie mogli odwiedzić muzeum, osobiście prosili pracowników o przysyłanie zdjęć fragmentów muru z nazwiskami ich bliskich. Teraz to wszystko można obejrzeć w Internecie. Wirtualne muzeum zaprojektowano bardzo starannie, wszystkie elementy są animowane.
Platforma daje możliwość uzupełniania informacji o zbiorach. Każdy, kto dysponuje wiedzą na temat poszczególnych eksponatów, może wypełnić formularz i wpisać komentarz. Jego treść zostanie sprawdzona przez historyków, którzy mogą zdecydować o dołączeniu informacji do istniejącego opisu.
Koncepcja muzeum powstała w Fundacji Grupy TP, a multimedialną platformę zaprojektowała i wykonała Wirtualna Polska.
Kto wie, być może wirtualny spacer po muzeum stanie się zachętą do odwiedzenia go w rzeczywistości?
Wirtualne odwiedziny Muzeum Powstania Warszawskiego możliwe pod adresem dostępnym tutaj.