Przejdź do treści

Lublin: powstał mural poświęcony osobom z niepełnosprawnością ruchową

zdjęcie, fragment muralu opisywanego w artykule, który dotyczy problematyki niepełnosprawności

Od niedawna lublinianie mają okazję oglądać mural poświęcony osobom o ograniczonej sprawności. W planach jest jego powiększenie, by stał się największym tego typu dziełem w Polsce.

      Mural pojawił się przy ulicy Kalinowszczyzna na murze oporowym biegnącym po obydwu stronach drogi, w rejonie ulicy Floriańskiej i Białkowskiej Góry. Dzieło jest inicjatywą Rafała Kowalskiego, prezesa Fundacji Pomocy i Wsparcia Thera. Fundacja powstała przed rokiem, by tworzyć warunki do rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami oraz zagrożonych niepełnosprawnością, zapobiegać ich wykluczeniu oraz budować świadomość na temat niepełnosprawności. Rafał Kowalski poza prowadzeniem Fundacji szefuje także Centrum Wózków Inwalidzkich. Praca pana Rafała z osobami o ograniczonej sprawności nie wzięła się znikąd.  Kilkanaście lat temu podjął on pracę w charakterze fizjoterapeuty. Dowiedział się wówczas, jak liczne są bariery, z którymi muszą na co dzień mierzyć się osoby z niepełnosprawnością ruchową. Na dowód tego przytacza sytuację, z którą zetknął się wypełniając obowiązki zawodowe:

              Kiedyś podczas wycen w miejscu kultury wymyśliłem pewne rozwiązanie znoszące bariery architektoniczne. Usłyszałem, że nie ma takiej potrzeby, bo rzekomo nie ma tu takich osób –opowiada.

    Aktualnie pan Rafał działa na rzecz aktywizacji osób o ograniczonej sprawności pokazując, że człowiek z niepełnosprawnością ruchową może być samodzielny i prowadzić nierzadko ciekawsze życie niż osoba poruszająca się o własnych siłach. Kowalski wyjaśnia ideę ozdobienia szarego muru malunkiem. Jak przyznaje pomysłodawca muralu, celem powstania dzieła jest nie tylko upiększenie i ożywienie przestrzeni miejskiej Lublina, lecz także integracja zdrowych mieszkańców Lublina z osobami z niepełnosprawnością ruchową. Powstanie muralu miało na celu pokazać mieszkańcom miasta, że osoby mające problemy z poruszaniem się są tak samo mądre i wrażliwe jak ludzie, których sprawność nie jest ograniczona.

          Znajdujący się na Kalinowszczyźnie mural ma obecnie około 25 metrów długości. Składa się z pięciu scenek obrazujących życie osób o ograniczonej sprawności. Oglądając dzieło mieszkańcy Lublina mogą zobaczyć:

                -chłopaka grającego w koszykówkę z pełnosprawnym kolegą

               -bizneswomen prowadzącą szkolenie z marketingu

               -seniora puszczającego latawiec ze swoim wnuczkiem

                -podróżującego mężczyznę w średnim wieku

                -studenta wygłupiającego się z kolegami.

              Jak mówi Rafał Kowalski, udział osób z niepełnosprawnościami ruchowymi w tego typu aktywnościach w dzisiejszym świecie coraz rzadziej jest utopią, coraz częściej – rzeczywistością. Wózek inwalidzki nie jest dziś przeszkodą, lecz oknem na świat.

               Realizacja muralu możliwa była dzięki sponsorom- firmie Luvi z Lubartowa, od której pozyskano farby i multidyscyplinarnemu kreatywnemu studiu Mocno, które zrealizowało przedsięwzięcie za możliwie najniższą cenę. Fundusze na realizację projektu zgromadzono również podczas integracyjnego pikniku zorganizowanego w ubiegłym roku przez Fundację Thera. Do końca września tego roku planowana jest rozbudowa wyjątkowego dzieła do 70 metrów. Tym samym malowidło pokryłoby cały mur stając się jednocześnie najdłuższym muralem podejmującym tematykę niepełnosprawności w Polsce. Przedstawiciele Fundacji Thera zapraszają osoby z niepełnosprawnością chcące zaprezentować swoje sylwetki bądź podzielić się swoją historią. Aby mural został przedłużony, potrzeba środków w kwocie ponad 30 tysięcy złotych. Zgromadzenie takiej sumy nie będzie jednak możliwe bez sponsorów. Aby wesprzeć realizację inicjatywy, należy skontaktować się z Fundacją Thera.

              Opracowano na podstawie: Nowy mural w Lublinie. Ma się powiększać [zdjęcia] Nowy mural w Lublinie. Ma się powiększać [zdjęcia] – Dziennik Wschodni

              M.Kasiak, Wózek nie jest przeszkodą. W Lublinie powstał mural niepełnosprawności [GALERIA] Wózek nie jest przeszkodą. W Lublinie powstał mural niepełnosprawności [GALERIA] – Lublin, ESKA.pl

Dodaj komentarz