Legendy o niecodziennych wydarzeniach z historii Polski, opowieści o duchach czy nieszczęśliwych miłościach wciąż budzą zainteresowanie. Spotkamy się z nimi w książkach, grach tematycznych, słuchowiskach czy na trasach turystycznych Na mapie powiatu poznańskiego znaleźć można wiele miejsc z nimi związanych.
Największe zainteresowanie wzbudzają opowieści o duchach. W powiecie poznańskim nie brakuje związanych z nimi miejsc. Na jednym z obrazów znajdujących się na zamku w Kórniku spotkamy Białą Damę. Inny upiór grasuje na korytarzach rogalińskiego pałacu. Przez grę „Królewski Śrem, czyli z duchem do klasztoru…” poprowadzi nas duch chciwego zakonnika. Widmo szelmy Stanisława Górki, właściciela nieistniejącego zamku znajdującego się na Wyspie Zamkowej zobaczyć można w Wielkopolskim Parku Narodowym. Błędne ogniki dostrzeżemy latem przy drodze do Kowanówka, w miejscu odbywania pokuty przez złego dziedzica Dąbrówki Leśnej. Odgłosy werbli i wojskowych komend usłyszymy w nawiedzonym lesie rosnącym w Przeźmierowie.
Z uroczyskiem Maruszka związana jest legenda o nieszczęśliwej miłości pruskiego oficera i wiejskiej dziewczyny. Historia o samobójczej śmierci zakochanej pary to jedna z legend o krzyżu w Więckowicach.
Zbiorniki wodne znajdujące się na terenie powiatu poznańskiego także zamieszkiwały duchy. W Puszczykowie nad Wartą mieszkała rusałka, a w Jeziorze Lusowskim-jeziornik. Legenda związana jest także z jeziorkiem znajdującym się w Śremskim Parku Puchalskiego. Podobno wcześniej stał tam kościół, który pochłonęła ziemia.
Wiele podań związanych jest z sędziwymi drzewami rosnącymi w powiecie poznańskim. Dęby z Rogalina swą nazwę zawdzięczają legendzie o polowaniu, które odbywa się za czasów Mieszka I. Ciekawa klechda o polowaniu i dorodnym drzewie związana jest z herbem miasta Buk. Drzewa na terenie rezerwatu Klasztorne koło Dąbrówki Kościelnej podobno sadzili cystersi, którzy przywieźli szyszki z klasztoru z Klasztoru na Świętym Krzyżu. Pożyteczny owad-czerwiec polski od którego pochodzi nazwa koloru, miesiąca i miejscowości Czerwonak hodowany był przez cysterki z Owińsk na Dziewiczej Górze. Dąb Bartek w Owińskach, pod którym gościł cesarz Francji Napoleon posadzony został na polecenie króla Władysława Jagiełły. Smak szampana ma raz do roku woda ze studni niedaleko Osowej góry, którą według legendy pił francuski cesarz.
W powiecie poznańskim spotkać można wiele innych wartych zobaczenia miejsc związanych z legendami, takimi jak Szlak Legend Puszczy Zielonki, przebiegający obok tajemniczego słupa w pobliżu Zielonki i nad brzegiem Jeziora Swarzędzkiego. Na znajdującej się na tym jeziorze wyspie ukryty jest skarb. Kolejną atrakcją jest Szlak Zaczarowanych Miejsc z postacią Olgi Łuczniczki i doktora Wedlicjusza. Oprócz wyżej wymienionych w pobliżu Poznania znajduje się wiele innych związanych z legendami miejsc. Więcej informacji o nich uzyskać można tutaj.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.