Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku wspólnie z teatrem z Litwy ma w nowym roku realizować nowy projekt o nazwie „Lab of senses”.
W planach znajdują się między innymi interaktywne przedstawienia i obozy edukacyjne, a także stworzenie innowacyjnej przestrzeni teatralnej dla najmłodszych, również dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Projekt ma być realizowany w ramach programu Interreg VI-A Litwa-Polska 2021-2027, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Wyłonienie zwycięzców miało miejsce w miniony piątek. Liderem projektu jest Teatr Miejski w Olicie (Litwa), a partnerem Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku – poinformowała we wtorek na łamach Polskiej Agencji Prasowej Julita Stepaniuk z Teatru Dramatycznego.
Celem „Lab od senses” – jak podali do wiadomości przedstawiciele białostockiego teatru na łamach Niepelnosprawni.pl – jest stworzenie innowacyjnej przestrzeni teatralnej dla najmłodszych widzów, także tych z niepełnosprawnościami. W ramach projektu te dwie instytucje zrealizują między innymi interaktywne przedstawienia teatralne, w których wykorzystane będą różnorodne techniki sensoryczne, a także obozy dla najmłodszych i ich opiekunów wypełnione interaktywnymi zajęciami i warsztatami edukacyjnymi.
Projekt „Lab of senses” reaguje na potrzeby współczesnych rodzin, które szukają nowych sposobów spędzania czasu i stymulowania rozwoju swoich pociech. „Jesteśmy przekonani, że nasze działania przyczynią się do wzbogacenia oferty kulturalnej Białegostoku i Olity” – powiedziała cytowana w informacji prasowej teatru dyrektorka Teatru Miejskiego w Olicie Inesa Pilvelyte.
To nie pierwsza współpraca Teatru Dramatycznego z litewskim teatrem. Jak zauważył dyrektor Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku Piotr Półtorak, litewski teatr występował gościnnie podczas organizowane good kilku lat międzynarodowego festiwalu „Kierunek Wschód” czy pokazu w Olicie zrealizowanego przez międzynarodowy zespół spektaklu „Inwazja”. Dyrektor wspomniał też, że te przedsięwzięcia zainspirowały teatr – jak podkreślił – „do realizacji jeszcze bardziej ambitnych inicjatyw – tym razem dedykowanych widzowi dziecięcemu„.
– Rozwój współpracy zagranicznej to jeden z priorytetów naszej działalności, dlatego cieszymy się, że jako Teatr Dramatyczny zostaliśmy zaproszeni do udziału w tym międzynarodowym projekcie. […] Mam nadzieję, że praca nad wspólnym spektaklem będzie doskonałą okazją do zacieśnienia tej współpracy, a dla naszych aktorów szansą na rozwój artystyczny” – stwierdziła na łamach www.niepelnosprawni.pl koordynatorka projektu i zastępczyni dyrektora Teatru Dramatycznego, dr Martyna Zaniewska.
Projekt „Lab od senses” będzie realizowany od 2025 roku.Szczegółowy program ma być ogłoszony w styczniu nowego roku.
Artykuł został opracowany w oparciu o materiał dostępny tutaj.