Przejdź do treści

Kwatery ze scenami z życia świętego Mikołaja

Logo muzeum narodowego w Poznaniu

Twórczość warsztatu artystycznego średniowiecznego Mistrza Ołtarza z Gościszowic jest jednym z lepiej zbadanych zjawisk sztuki gotyckiej na Śląsku. Jednym z jego dzieł są przechowywane w Muzeum Narodowym w Poznaniu cztery kwatery prezentujące epizody z legendy o świętym Mikołaju.

Kwatery te stanowiły pierwotnie część ołtarza w Dzikowicach koło Szprotawy. Zachowana w tej miejscowości nastawa ołtarzowa złożona jest z części środkowej w której znajdują się przedstawienia Marii z Dzieciątkiem w towarzystwie świętych Piotra i Mikołaja oraz pary skrzydeł wewnętrznych na których znajdują się sceny z życia świętego Mikołaja. Kwatery ze skrzydeł ołtarza przechowywane w Poznaniu przedstawiają kolejno: Narodziny świętego Mikołaja, Uzyskanie Zboża dla Miry, Uratowanie Podróżnych i Śmierć świętego. Święty Mikołaj to patron kupców i żeglarzy, słynący z wielu interwencji pomocowych na rzecz osób najuboższych i poszkodowanych przez los. Dla głodującego miasta wyjednał u kupców z Aleksandrii przekazanie zboża, sprawił posag trzem córkom zubożałego obywatela jego rodzinnej miejscowości, uratował od rozbicia statek kupiecki. Legendy o świętym Mikołaju można by przytaczać właściwie bez końca.

Kwatery przechowywane w poznańskim Muzeum są świadectwem popularnego wśród ludzi średniowiecza przeświadczenia, że święci interweniują w życie zwykłych ludzi udzielając im wsparcia. Szkoda, że nie będzie można ich obejrzeć w tym roku na żywo. Są one bowiem wyjątkowo piękne. Malowidła zdradzają dążenie malarzy epoki gotyku do oddawania piękna otaczającej ich rzeczywistości, choć ich twórca nie ukazał w nich w sposób systematyczny perspektywy i lekko zaburzył proporcje.

Fragment malowideł przedstawiający Śmierć świętego Mikołaja można obejrzeć tutaj. Jest to pierwsze zdjęcie w drugim rzędzie galerii zdjęć.

Dodaj komentarz