Na stronie internetowej kulutra.poznan.pl znalazłem bardzo ciekawy artykuł z propozycjami spędzenia wolnego czasu dla osób z dysfunkcjami zmysłów wzroku i słuchu na czas społecznej kwarantanny.
Fundacja Katarynka prowadzi dla osób z niepełnosprawnościami platformę adapter.pl, o której kilka razy pisałem już dla Was Drodzy Czytelnicy na naszym portalu. Witryna adapter.pl jest adresowana do osób z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Filmy i przedstawienia teatralne prezentowane są w świetnej jakości wizualnej i audialnej. Za pomocą wspomnianej platformy można zobaczyć zarówno klasykę polskiej i światowej kinematografii, jak i najnowsze filmy. Prezentowane na adapter.pl produkcje kinematograficzne zostały podzielone na kategorie. Umożliwia to szybkie odszukanie filmów i spektakli w wybranym gatunku. Wszystkie obrazy filmowe mają uproszczone napisy, tłumaczenie na Polski Język Migowy i autorską audiodeskrypcję. Na platformie adapter.pl znajduje się również dział zatytułowany „Niepodległa”. Daje on osobom niedowidzącym i niewidomym możliwość poznania najważniejszych obrazów polskich malarzy, dzięki audiodeskrypcji, która dokładnie opisuje ich wygląd.
Ciekawe propozycje dla osób z niepełnosprawnościami narządów wzroku i słuchu mają również platformy ninateka.pl i vod.tvp.pl. Witryny te zapewniają osobom niepełnosprawnym duże możliwości korzystania z szerokiej oferty kulturalnej. Na ninatece.pl można zapoznać się z przedstawieniami teatralnymi, filmami dokumentalnymi i animacjami. Część z nich zawiera doskonale opracowane audiodeskrypcje i tłumaczenia na Polski Język Migowy. Na stronie vod.tvp.pl osoby z niepełnosprawnościami mogą zapoznać się głównie klasyką polskiej kinematografii.
Poznańska Biblioteka Raczyńskich dla osób niewidzących i słabowidzących przygotowała podcasty i audiobooki. Biblioteka udostępnienia w internecie w formie audiobooków dzieła autorów takich jak: E.A. Poe, A. Christie czy J. Chmielewska. Na Youtube i na stronie Biblioteki prezentowany jest także cykl audiobooków o przygodach Sherlocka Holmesa. Propozycją dla młodzieży jest cykl podcastów „Kanon lektur nieczytanych”, która ma pomóc licealistom w nauce do matury. „Braczytanki” to natomiast seria filmików z udziałem bibliotekarzy i bibliotekarek czytających baśnie oraz wiersze dla najmłodszej publiczności. Cykl ten, ze względu na swoją statyczną formę wizualną nadaje się również dla osób z dysfunkcjami wzroku. Z częścią propozycji Biblioteki można zapoznać się tutaj.
Poznańska Galeria Atanazego opublikowała część prezentowanej w niej eksponatów w internecie. W wirtualnej odsłonie można obejrzeć między innymi wystawę pt. Posnaniana 2019. Dzięki temu można poznać 10 książek, które trafiły do finałowej części Konkursu o nagrodę im. Józefa Łukaszewicza. 29 kwietnia bieżącego roku Galeria Atanazego udostępni w internecie wystawę o Jerzym Pertku. Stronę Galerii można odwiedzić tutaj.
Poznańskie Centrum Kultury Zamek za pomocą swojej witryny internetowej udostępniło osiem plików audio, zawierających audiodeskrypcję wystawy grafik zatytułowanej „Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i inni współcześni”. O prezentowanych na tej ekspozycji dziełach sztuki z kolekcji Ashmolean Museum w Oksfordzie oraz Muzeum Narodowego w Krakowie można poczytać na zamkowej stornie internetowej. Do opisów dołączono cyfrowe wersje grafik. Można je obejrzeć tutaj.
Opracowano na podstawie artykułu, który można znaleźć tutaj.