Przejdź do treści

Korelacje – nowy festiwal filmowy na mapie Polski

Logo festiwalu Korelacje

Autor: Martyna Sergiel

Spragniony kultury i dobrego kina? Wybierz się do Wrocławia!

Pokazem filmu Pawła Karpińskiego z 1984 r. „To tylko rok” z autorską audiodeskrypcją Doroty Masłowskiej rozpocznie się dzisiaj wieczorem (21.11) festiwal Korelacje.

Wspomniana impreza filmowa na mapie stolicy Dolnego Śląska łączy kino z opowieściami tworzonymi przez pisarzy.

W programie pierwszej edycji festiwalu Korelacje znalazło się 11 polskich filmów z lat 60., 70. i 80. Sześć z nich zostanie po raz pierwszy pokazanych z autorskimi narracjami napisanymi i czytanymi przez ludzi pióra. Projekcje będą się odbywać w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

Pomysłodawcy festiwalu wskazują na jego nowatorską formułę – prezentację sztuki filmowej w towarzystwie autorskiej audiodeskrypcji tworzonej przez zaproszonych pisarzy.

To – jak podkreślono – rodzaj subiektywnego oprowadzania po filmie, interpretowania go w swobodny, często emocjonalny sposób, dzięki czemu wszyscy – również osoby z ograniczeniami wzroku czy słuchu – oglądają film oczami narratora.

Dzięki przenikaniu się różnych dyscyplin sztuki i sposobem jej pokazywania dotykamy kina w zupełnie nowej, intrygującej, formie. Tworzymy festiwal połączeń filmów z narracjami, literatów ze sztuką filmową, zapomnianego nieco polskiego kina z nowymi odbiorcami, a wreszcie wszystkich odbiorców na jednej sali, z takim samym dostępem do kultury – komentuje na łamach portalu www.niepelnosprawni.pl pomysłodawca i dyrektor festiwalu – Piotr Krzykwa.

Festiwal Korelacje organizowany jest przez studio Kineskop oraz Dolnośląskie Centrum Filmowe. Impreza zakończy się 24 listopada.

Co można obejrzeć w ramach „Korelacji”? Program dostępny jest tutaj.

Dodaj komentarz