„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to największy w kraju konkurs dedykowany podopiecznym placówek terapeutycznych dla osób z niepełnosprawnościami. W ciągu ostatnich czterech lat wpłynęło nań około 2000 prac.
Pomysł konkursu, będącego jednocześnie największym w kraju przeglądem dorobku artystycznego placówek dla osób z niepełnosprawnościami zrodził się prawie 23 lata temu. W roku 2000 Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ogłosił konkurs na pocztówki bożonarodzeniowe. Kartki następnie rozesłane zostały do różnych osób i instytucji. Za sprawą świątecznego konkursu małe dzieła stworzone przez osoby o ograniczonej sprawności zauważyło wiele środowisk. Przekonano się, iż są to ludzie o ogromnym potencjale twórczym odznaczający się niezwykłą wrażliwością.
W ten oto sposób narodził się konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Przedsięwzięcie cieszyło i cieszy się dużym zainteresowaniem – podczas trzech pierwszych edycji nadesłanych zostało łącznie około 5000 prac z całej Polski. W tym roku konkurs odbywa się już po raz 21.
Rokrocznie w jury przeglądu zasiadają profesjonalni artyści, przedstawiciele kultury i sztuki czy ludzie związani z instytucjami tak prestiżowymi jak Akademia Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowe czy Zachęta.
XXI edycja „Sztuki Osób Niepełnosprawnych’ skierowana jest do uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy oraz osób o ograniczonej sprawności będących mieszkańcami Domów Pomocy Społecznej. W tym roku hasło konkursu brzmi „Życie jest podróżą”.
Termin nadsyłania prac kończy się w sobotę, 30 września 2023 roku.
Prace można składać w wojewódzkich oddziałach PFRON właściwych ze względu na siedzibę instytucji uczestniczącej w przeglądzie.
Opracowano na podstawie: Sztuka Osób Niepełnosprawnych. Do soboty można składać prace na konkurs pt. Życie jest podróżą” | Gazeta Lubuska.