Przejdź do treści

Kino Helios – dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

W ramach realizowanych projektów nasza Redakcja zajmuje się dostępnością rozmaitych obiektów na terenie Wielkopolski dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są także instytucje kultury. Tym razem postanowiłam wziąć pod lupę poznańskie kino Helios.

Sieć kin Helios założona została 4 grudnia 1992 roku w Łodzi. Obecnie wciąż się rozwija i liczy 54 obiekty na terenie całego kraju. Poznański obiekt otwarty został 19 października 2016 roku, wraz z oddaniem do użytku Centrum Handlowego Posnania. Kino posiada 8 klimatyzowanych sal wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt nagłaśniający, dźwięk cyfrowy Dolby ATMOS oraz DOLBY 5.1, perełkowe ekrany najwyższej światowej jakości, obraz 4K oraz technologię DepthQ 3D.

Jak natomiast kino wypada pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami? Postanowiłam zapytać o to Dyrektor znajdującego się w Centrum Handlowym Posnania obiektu, Panią Aleksandrę Przybyła.

-Nasze Kino jest przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. W każdej sali znajdują się dwa miejsca dedykowane osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Miejsca te są bezpłatne. Znajdują się tuż przed ekranem, więc widz ma pełną swobodę wjechania na wózku do sali. Wszystkie sale pozbawione są progów. Znajdujemy się na pierwszym piętrze Galerii Posnania, ale do kina można wjechać windą bezpośrednio z parteru. Wejście do windy usytuowane jest naprzeciwko wejścia do kina, więc wjazd do niego jest prosty i bezkolizyjny. Oprócz tego nasz personel jest przeszkolony w zakresie pomocy osobom z ograniczoną sprawnością. Instruuje je jak się poruszać po kinie i kieruje je w odpowiednie miejsca. Widz jest zatem zaopiekowany-mówi Pani Dyrektor. Aleksandra Przybyła zachwala także dwie sale Helios Dream. Są to miejsca posiadające nowoczesny design, system dźwięku Dolby Atmos i obraz w rozdzielczości 4K. Cechą charakterystyczną tych pomieszczeń są skórzane, rozkładane fotele.

-Kto raz wybierze się na seans do sali Dream, ten chętnie tu wraca -przyznaje.

Schody do sal kinowych wyposażone są w specjalne oświetlone listwy ułatwiające widzom poruszanie się. Na sale prowadzą takie same listwy, jak również punktowe oświetlenie, pomocne osobom z wadami wzroku.

Kino posiada cztery kompleksy toalet, dwa z nich przystosowane są dla osób o ograniczonej sprawności.

Toalety te nie mają progów. Posiadają natomiast poręcze oraz przyciski przywołujące obsługę. Wszystko jest zaaranżowane tak, aby klient czuł się komfortowo i bezpiecznie-opowiada Aleksandra Przybyła.

Klienci poznańskiego kina Helios mogą też liczyć na pomoc obsługi obiektu. Dotyczy to na przykład osób mających wadę słuchu czy wymowy.

Są takie sytuacje, gdy odwiedzają nas klienci z niepełnosprawnością tego typu. Wtedy zespół świetnie sobie radzi. Porozumiewamy się z widzami w formie pisanej lub widzowie porozumiewają się gestami. Nie ma sytuacji, by obsługa unikała tego rodzaju niepełnosprawności. Wręcz przeciwnie-każdy jest zaangażowany i chętnie pomaga-wyjaśnia Aleksandra Przybyła.

Obsługa dba także, by zaproponować widzom bilety na seans lub ofertę gastronomiczną w możliwie najatrakcyjniejszej cenie. Jest w tym celu także specjalnie przeszkolona.

Poza Superwtorkiem, czyli wtorkowymi seansami w cenie 16,90 zł, w pozostałych dniach na widzów czeka oferta „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”, w ramach której najkorzystniejsze ceny biletów są dostępne na co najmniej 4 dni przed seansem. To kinomani decydują jaką kwotę zaoszczędzą. Atrakcyjne ceny dotyczą również uwielbianych przez naszych gości filmów familijnych. Oferujemy także korzystne cenowo bilety dla szkół. Chcę nadmienić, że przychodzą do nas też szkoły specjalne-mówi Aleksandra Przybyła.

Kino realizuje także wyjątkowe projekty specjalne, takie jak: Kino Kobiet, Maratony Filmowe, Helios na Scenie, Kino Konesera, Helios dla Dzieci czy Kultura Dostępna. Ten ostatni projekt szczególnie upodobali sobie seniorzy. W jego ramach wyświetlane są najlepsze polskie filmy ostatnich miesięcy, na które bilety kosztują tylko 12,90 zł.

W przeszłości Kino Helios organizowało także seanse przyjazne sensorycznie.

-Był to projekt dedykowany szerokiej grupie docelowej. Wyświetlane były przede wszystkim filmy familijne, które mogli oglądać zarówno dorośli, jak i dzieci. Podczas seansu światło było na wpół zgaszone, obniżony był także dźwięk. W holu były zgaszone oświetlenie ledowe i wszelkie impulsy, które mogłyby przeszkadzać. Seansem opiekowała się wyznaczona do tego celu osoba. Witała ona gości od progu, informowała, że jest to seans przyjazny sensorycznie, że kino jest przyjazne. W trakcie seansu osoba ta zaglądała na salę. Jeżeli ktoś miał jakieś pytania była ona gotowa pomóc widzowi. Jeżeli na taki seans przychodził rodzic z dzieckiem, mógł sobie poczekać na kanapach w holu i skorzystać z oferty gastronomicznej. Niestety, nie miewamy już w naszym repertuarze seansów przyjaznych sensorycznie, ponieważ projekt nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Bardzo żałujemy, że tak się stało, gdyż byliśmy weń bardzo zaangażowani. Ale jeżeli znów pojawiłoby się zainteresowanie, jesteśmy skłonni ponownie przychylić się do tego projektu-wyjaśnia Pani Dyrektor.

Jak widać, pracownicy poznańskiego kina Helios dbają, by osoby z niepełnosprawnościami czuły się w nim komfortowo. Zapraszamy więc do odwiedzenia tego obiektu!

Zdjęcie, miejsca dla wózków inwalidzkich w jednej z sal

Zdjęcie, sala Helios Dream z rozkładanymi fotelami i podświetlanymi listwami na schodach ułatwiającymi poruszanie się po nich

Zdjęcie, oznaczenie toalety przystosowanej dla osób z niepełnosprawnościami

Zdjęcie, wnętrze toalety przystosowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Zdjęcie, podświetlane listwy i punktowe oświetlenie prowadzące na salę kinową

Zdjęcie, jedna z sal kinowych

Zdjęcie, sala Helios Dream

Helios, jedna z sal kinowych

Dodaj komentarz