Przejdź do treści

Jubileusz Grupy Tanecznej „Promyk”

Zdjęcie artyści z grupy tanecznej promyk w trakcie występu na scenie

Autor: Tomasz Wojczak

W dniu 18 listopada 2024 r. w poznańskim Teatrze Animacji odbyło się wydarzenie zatytułowane „Wieczór Promyka”.

W trakcie spotkania zespół taneczny “Promyk” obchodził jubileusz dwudziestolecia działalności artystycznej. Wydarzenie rozpoczęło się od powitania publiczności. Następnie odbył się mini recital Chóru z parafii pod wezwaniem świętego Mateusza, który wykonał trzy utwory a cappella, a wśród nich między innymi piosenkę “Can’t falling in love with you” z repertuaru Elvisa Presleya oraz utwór “Les Champs-Elysées”, który przed laty śpiewał Joe Dassin.

Następnie gospodarz imprezy zaprosił na scenę Panią Hannę Muzsik, kierowniczkę zespołu tanecznego “Promyk” i Panię Dorotę Borowską, dyrektora Stowarzyszenia Na Tak. Pani Hanna Muzsik była bardzo wzruszona.  W trakcie przemówienia zachęcała do zapoznania się z historią “Promyka”, która wyświetlana była na specjalnie przygotowanym telebimie i nagrodami, które otrzymał zespół, które można było  zobaczyć w foyer. Pani Hanna stwierdziła, że 20 lat pracy z Promykiem minęło jak jedna chwila. Pani Dyrektor, również była bardzo wzruszona. Z wystąpienia Pani Dyrektor Stowarzyszenia Na Tak zapamiętałem, słowa dotyczące tego, że warto celebrować tego typu wydarzenia  i sięgać myślami w przeszłość, gdyż każda chwila jest ulotna.

Następnie wystąpiła Grupa Teatralna “Flesz”. Zespół ten istnieje przy Stowarzyszeniu na TAK od 2010 roku. Grupa zaprezentowała publiczności zgromadzonej w studio sztukę zatytułowaną “Podróż”. Tematyka spektaklu nawiązywała bezpośrednio do książki Antoine de Saint-Exupéry zatytułowanej “Mały Książę”. Bohater omawianej sztuki teatralnej podróżował w  poszukiwaniu przyjaźni między planetami. Na swej drodze spotkał między innymi kwiaty, króla, węże, czy też gwiazdy. Ze spotykanymi istotami bohater z różnych względów nie mógł się zaprzyjaźnić. Mimo tych niepowodzeń bohaterowi przedstawienia ostatecznie udało się odnaleźć przyjaciółkę.

Po zakończeniu spektaklu na scenie pojawiła się znakomita wokalistka – Pani Urszula Lidwin. Związana z Poznaniem artystka w swym repertuarze ma między innymi piosenki Ireny Jarockiej, które wykonuje podczas koncertów zatytułowanych  “By coś zostało z tamtych dni”. Utytułowana artystka przez pewien czas śpiewała również  w zespole wykonującym piosenki zespołu ABBA po polsku. Pani Urszula śpiewała również z wielkimi gwiazdami polskiej piosenki, a wśród nich między innymi z Krzysztofem Krawczykiem. W trakcie pierwszego swojego pobytu na scenie artystka wykonała utwór zatytułowany “Alleluja”, który w przeszłości wykonywał Krzysztof Krawczyk.

Następnie na scenie pojawiła się grupa teatralno-estradowa z poznańskiej Społecznej Szkoły Podstawowej Numer Trzy zwanej “Dębinką”. Występ zespołu był niezwykle energetyczny. Zespół zaprezentował krótki program choreograficzny nawiązujący do Akademii Pana Kleksa. Uczniowie tańczyli do piosenek,  takich jak na przykład “Witajcie w naszej bajce” czy też “Na wyspach Bergamutach”. Podczas występu dzieci recytowały również fragmenty wierszy “Proszę Państwa, oto miś”, Dzik jest dziki, dzik jest zły” i “Leń” autorstwa Jana Brzechwy.

Po zakończeniu występu grupy artystycznej z “Dębinki” na scenie pojawiła się Grupa Taneczna “Promyk”. Zespół ten tworzą osoby o barwnych indywidualnościach lubiące aktywnie spędzać czas. Grupa składa się z wrażliwych artystycznie osób, które spotykają się co piątek. Zespół ten w trackie dwudziestolecia działalności artystycznej otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W trakcie swojego występu tancerki i tancerze zabrali zgromadzoną w Teatrze Animacji publiczność  w podróż w lata trzydzieste ubiegłego wieku, do których nawiązywały stroje członków Grupy Tanecznej “Promyk”. Tancerki były ubrane w eleganckie i bardzo kobiece suknie wieczorowe. Tancerze włożyli na siebie wieczorowe stroje składające się z czarnych spodni, idealnie wyprasowanych koszul, szelek, lakierowanych butów i czarnych krawatów. Z  występu “Promyka” zapamiętałem kapitalny i świetne wykonany układ choreograficzny do piosenki zatytułowanej  “New York, New York”, którą przed laty wykonywał między innymi Frank Sinatra. Bardzo podobał mi się również taniec w rytm “The Pink Panther Song”, którego niezwykle ważnym elementem było to, że tancerze strzelali do siebie na niby z pistoletów. Było to świetne nawiązanie do filmów gangsterskich i historii USA z lat trzydziestych ubiegłego wieku.

Następnie na scenie pojawiła się ponownie Pani Urszula Lidwin, która pięknie wykonała utwór “I do, i do” z repertuaru ABBY po polsku. Zgromadzona w Teatrze Animacji obejrzała jeszcze występy: Grupy tanecznej Impuls, solistek z Promyka tańczących do muzyki meksykańskiej i występy taneczne głównej choreografki Grupy Tanecznej “Promyk”, która tańczyła między innymi do piosenki “Fever” z repertuaru Peggy Lee.

Władze Stowarzyszenia Na Tak wręczyły upominki osobom najbardziej zasłużonym dla działalności “Promyka” i ludziom zaangażowanym w organizację uroczystości jubileuszowych zespołu. Wieczór zakończył występ Pani Urszuli Lidwin, która wykonała kilka najbardziej znanych polskich szlagierów, a wśród nich piosenkę “Ale to już było” z repertuaru Maryli Rodowicz.

Dodaj komentarz